судова справа за кредитом

Ситуації, в яких банк може залучити позичальника до кримінальної відповідальності

13.07.2018

Фінанси

Сучасний ринок кредитування в Україні далекий від досконалості, інтереси кредиторів і позичальників не мають чітких, нормативно закріплених правил, які б дозволили отримувати якісні послуги і прибуток відповідно. На сьогоднішній день ситуація така, що позичальники ледь не масово ухиляються від сплати взятих на себе зобов'язань. В результаті банки та інші кредитні організації передають справи таких позичальників в суди.

В яких ситуаціях банки ініціюють судовий розгляд справи

Банки можуть подавати прохання про притягнення до кримінальної відповідальності при виявленні фактів підробки документів і печаток, згідно зі статтею 358 КК, також за незаконні дії щодо заставного майна, або такого, на яке накладено арешт, яке описано чи підлягає конфіскації (ст. 388 КК) , а також за шахрайство (ст. 190 КК) та невиконання судового рішення (ст. 382 КК).

При встановленні службою безпеку банку вищеописаних випадків справа за ініціативою такого фінустанови переходить до компетенції Національної поліції України, яка проводить розслідування і може залучити несумлінного позичальника до кримінальної відповідальності. Якщо у фізичних осіб і підприємців відповідальність несе сам позичальник, то у випадку з юридичними особами вона виникає в першу чергу у посадових осіб з правом підпису. Але в справі можуть фігурувати і інші співробітники підприємства.

При невиконанні судового рішення кримінальна справа може бути порушена органами Нацполіціі тільки після того, як державний чи приватний виконавець встановить факт невиконання судового рішення і направить відповідне подання про порушення кримінальної справи в поліцію. На цьому етапі врегулювати кредитні відносини з банком стає неможливо. Щоб не опинитися в складній ситуації, необхідно відповідально і уважно ставитися до документів, наданих в банк, і своєчасно звертатися до кредитору для можливості врегулювати ситуацію, що виникла.

Шахрайство

В цілому в Україні цей вид зловживання є досить поширеним не тільки серед клієнтів - фізичних осіб, а й представників малого та середнього бізнесу. Спектр дій, які можуть бути визнані шахрайством, є досить широким. Зокрема, сюди відноситься надання банку неправдивих даних про баланс підприємства, про фінансові показники бізнесу, а також невірні дані про заробітну плату і махінації з заставним майном. Прикладом може служити ситуація, коли позичальник заволодів чужим майном шляхом обману або зловживання довірою і передав його в заставу.<.p>

Недостовірність інформації, отриманої від позичальника, на першому етапі встановлюється внутрішніми службами банку. Зазвичай перевірку документів і попереднє розслідування, до звернення банку до правоохоронних органів, проводять департаменти безпеки та управління ризиками, підрозділ по роботі з проблемною заборгованістю, а також по верифікації кредитних рішень. У разі судового розгляду проводиться додаткова перевірка документів органами досудового розслідування.

Залежно від "тяжкості" справи (обсягу завданих збитків) такі дії можуть спричинити штраф до 50-ти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, виправні роботи на строк до 2-х років або обмеження волі на строк до 3-х років.

Однак якщо шахрайство було скоєно в великих розмірах - збиток становить більше 6 тис. Неоподатковуваних мінімумів громадян, на сьогодні це понад 102 тис. Грн, або шляхом незаконних операцій з використанням комп'ютерної техніки, то мова може йти про позбавлення волі на строк до восьми років.

При особливо великих розмірах - збиток понад 18 тис. Неоподатковуваних мінімумів громадян, що перевищує 306 тис. Грн, - або при шахрайстві, вчиненому організованою групою з кількох людей, покарання передбачає позбавлення волі на строк від 5-ти до 12-ти років з конфіскацією майна.

Підробка документів

Важливо розуміти, що будь-яка підробка документів має правові наслідки. Залежно від розміру завданих збитків такі дії можуть спричинити штраф до 70-ти неоподатковуваних мінімумів доходів або арешт на строк до 6-ти місяців, в особливо важких випадках суд може винести рішення про обмеження свободи на строк до 3-х років.

При повторній підробці документів або, якщо такі дії відбуваються відразу декількома людьми, що кваліфікується як змова, покарання буде жорсткішим. Максимальний термін позбавлення або обмеження волі може бути встановлений на п'ять років. Іноді встановлення факту підробки документа відбувається тільки на стадії стягнення заборгованості з позичальника / заставодавця. У цьому випадку також порушується кримінальна справа.

Незаконні дії з майном

Незаконними діями щодо заставного, заарештованого або описаного майна є його розтрата, відчуження без згоди кредитора, приховування, підміна, пошкодження, знищення або інші незаконне дії з майном. Також сюди включають порушення обмеження (Обтяження) права користування таким майном. Наприклад, це передача майна в оренду, лізинг, продаж, підпав, перетин на заставному транспорті кордону країни, переміщення майна і т. д.

Такі правопорушення караються штрафом від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або виправними роботами на строк до 2-х років, обмеженням волі насрок до 3-х років з позбавленням права обіймати певні посади, займатися певною діяльністю. Також може застосовуватися конфіскація майна.

Невиконання рішення суду

Якщо в процесі стягнення з позичальника кошти не були повернуті банку, то такий боржник або посадові особи юридичної особи також можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності. Прикладом невиконання рішення суду є ухилення від передачі заставного майна банку. Наприклад, підприємство продає актив, який зобов'язана повернути банку, третім особам, найчастіше пов'язаних з ним.

Якщо мова йде про приватного підприємця або фізичну особу, то невиконанням рішення суду стане відчуження майна родичам або іншим особам для ухилення повернення боргу за рахунок цього майна. Сюди ж відноситься звільнення фізичної особи з офіційного місця роботи і отримання зарплати в "конвертах", щоб ухилитися від списання грошей з зарплати в рахунок боргу.

Наслідками невиконання рішення суду може стати порушення кримінальної справи, часті примусові приводи з допомогою оперативних груп боржника в органи поліції для дачі показань, пояснень, надання тих чи інших потрібних слідчим документів, проведення очних ставок і т. д.

Крім того, до порушення кримінальної справи виконавча служба всіляко сприяє виконанню рішення суду в примусовому порядку: шляхом оголошення боржника в розшук, накладенням арешту на все його майно і шляхом заборони виїзду за кордон.

Як не стати фігурантом кримінальної справи

Приймаючи рішення про підробку документів, шахрайство або ухиленні від виконання рішення суду, важливо пам'ятати, що в будь-якому випадку рано чи пізно такі дії позичальника будуть викриті, і він понесе в обов'язковому порядку кримінальну відповідальність.

З цієї причини необхідно вкрай уважно ставитися до наданих документів і не допускати до примусового виконання рішення суду. А якщо це сталося, то звернутися до стягувача з пропозицією про врегулювання ситуації шляхом укладення мирової угоди, в тому числі і на стадії залучення виконавчої служби (приватного виконавця). Але якщо банк вже ініціював порушення кримінальної справи, то репутацію і кредитну історію такого позичальника вже не врятувати.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн