звіт

Банки нарощують прибутки і збільшують кредитні портфелі

19.05.2019

Фінанси

Згідно зі статистичними звітами від Нацбанку, за перший квартал 2019 року банки отримали рекордний прибуток. Також відзначається інтенсивне зростання темпів кредитування фізосіб і нарощування обсягів депозитних вкладів. В цілому відзначається, що банки покращують якість кредитного портфеля і збільшують обсяги кредитування.

У період січень-березень 2019 року обсяги кредитування зросли на 5,8% за квартальний період, і на 34,4% в річному періоді. При цьому відзначається зниження кредитування в іноземній валюті, і зростання гривневого кредитування.

У корпоративному кредитуванні відзначається зниження гривневого кредитування на 4,6%. Це пов'язано з сезонним скороченням портфеля кредитів державним компаніям і дочірнім компаніям міжнародних корпорацій, які в основному погашали взяті раніше кредити. У річному ж численні гривневий корпоративний портфель збільшився на 4,5%.

Частка проблемних кредитів знизилася на 1,1% до рівня 51,7% завдяки зростанню портфеля роздрібних кредитів і проведення значної фінансової реструктуризації «Укрексімбанк». Якість кредитного портфеля в минулому кварталі поліпшувалася в усіх групах банків, крім банків з російським капіталом.

У квартальному звіті Нацбанк повідомляє про позитивні очікування щодо зростання гривневого кредитування фізосіб на рівні 30%. З урахуванням інтенсивного росту кредитування, в НБУ мають намір провести оцінку ризиків і тестування основних банків України, на стійкість можливих коливань.

Ставки по гривневих депозитах знижуються

У січні-березні темп приросту гривневих депозитів населення відповідав торішньому (+ 3,5%), найвищі темпи зафіксовані в приватних банках (+ 7,6%). У річному обчисленні кошти фізичних осіб в банках в національній валюті зросли на 15%, що відповідає темпам попередніх двох років. У той же час доларизація вкладів фізичних осіб знизилася до 46,3%.

Українці продовжують віддавати перевагу короткостроковими вкладами на вимогу: в I кварталі частка нових гривневих депозитів строком до 3 місяців склала 52,4%. Термінові рублеві внески населення зросли на 4%. У лютому стався перелом тенденції зростання вартості депозитів населення. На кінець I кварталу середня вартість 12-місячних вкладів фізичних осіб в гривні знизилася на 0,8% від пікового значення і на 0,1% до 15,5% річних, якщо порівняти з початком року.

Гривневі кошти юридичних осіб скоротилися на 4% через сезонних чинників і проведення компаніями податкових платежів. Обсяг коштів бізнесу в банках в іноземній валюті зріс на 1,1%. Єдиною групою, нарощувала вклади бізнесу в I кварталі, були державні банки.

Вартість гривневих коштів бізнесу в банках в середньому знизилася на 0,8% до 13,7% річних, однак залишалася вищою, ніж в середньому за останні 3,5 років.

Очікується Національного банку, до кінця року темпи припливу депозитів до банківського сектору залишатися на поточному рівні.

Держбанки нарощують операційну ефективність

 У I кварталі чистий прибуток банківського сектора виріс в півтора рази, якщо порівняти з аналогічним періодом минулого року, до 12900000000. Грн. На відміну від минулого року, в січні-березні державні банки були операційно прибутковими: зросла їх операційна ефективність.

У I кварталі відрахування в резерви становили 4700000000. Грн. В основному сформовані двома банками. За квартал рівень відрахувань в резерви в секторі склав 2% кредитного портфеля.

За оцінками Національного банку, сектор і надалі зберігати високу прибутковість завдяки зростанню попиту на банківські продукти.

НБУ проведе стрес-тестування 29 банків

Національний банк почав проведення другого етапу оцінки стійкості банків - обробка результатів аналізу якості активів банків (AQR), підтверджених зовнішнім аудитом. Також розпочато стрес-тестування 29 банків. За попередніми оцінками, кількість банків, які потребують вливання капіталу за базовим і негативним сценарієм стрес-тесту, зменшиться, якщо порівняти з попереднім роком.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн