ЕБА

Європейська бізнес асоціація знизила оцінку інвестиційної привабливості України

06.07.2019

Фінанси

Європейська бізнес асоціація щорічно проводить оцінку інвестиційної привабливості України починаючи з 2018 року. За весь час спостережень, індекс привабливості ні разу не доходив до позначки в 4 бали, що є позитивним значенням.

Перевірка інвестиційної привабливості відбувається таким чином, фахівці асоціації ставлять директорам компаній п'ять ключових питань:

  1. Що ви думаєте про інвестиційний клімат в Україні?
  2. Як ви оцінюєте поточний інвестиційний клімат в контексті привабливості для діяльності вашої компанії в порівнянні з попередніми шістьма місяцями?
  3. Які ваші прогнози, щодо інвестиційної привабливості України в наступні 6 місяців?
  4. Які ваші очікування щодо ведення бізнесу у вашій індустрії протягом наступних 6 місяців?
  5. На вашу думку, чи буде вигідно інвестувати в економіку України в наступні 6 місяців?

В останньому опитуванні брали участь представники 100 найбільших міжнародних і українських компаній. Для розрахунку індексу використовувалася шкала Лейкерта, яка має 5 значень. Де 5 балів -це максимально позитивна оцінка, а 1 бал - найгірша. 3 бали - нейтральне значення.

За результатами опитування, за перше півріччя 2019 року Україна отримала значення індексу 2,85, з 5 можливих, що дозволяє охарактеризувати інвестиційну ефективність як мінімальну. Варто відзначити, що за попередній період, значення індексу склало 3,07. Цього говорить про те, що інвестиційна привабливість української економіки знизилася.

Результати опитування вказують на відчутне погіршення настроїв бізнесу. Так, під час минулої хвилі опитування кількість незадоволених інвестиційним кліматом становила 40%, зараз їх число зросло до 57%. Відсоток задоволених поточним станом також зменшився, зараз тільки 19% топ-менеджерів вважають бізнес-середовище сприятливим, зате в кінці 2018 таких було 25%.

Незважаючи на відсутність позитивних новин, експерти відзначають і окремі позитивні зрушення. Так, експерти відзначили лібералізацію валютного законодавства, стабілізацію національної грошової валюти, зниження рівня інфляції та її контроль в установленому діапазоні.

Підвищенню рівня інвестиційної привабливості заважає як і раніше високий рівень корупції, недовіра до судової влади, відтік робочої сили, додалася відчутна політична і економічна турбулентність, яка турбує підприємців і змушує вести бізнес в умовах невизначеності. Серед топ-проблем інвестори вже традиційно відзначили високий рівень корупції (83% респондентів критично незадоволені станом справ), недовіра до судової системи - 77%, а також відсутність земельної реформи і тіньова економіка - по 66%.

Загальна оцінка української економіки та інвестиційної привабливості виглядає не дуже оптимістично. Згідно з опитуванням, 54% керівників компаній не впевнені, що в майбутньому ринок України може стати потенційно цікавим і вигідним для їх бізнесу. У той же час 47% опитаних вважають, що умови роботи в їх індустрії, протягом найближчих 6 місяців, не зміняться в кращу сторону. Ще 35% респондентів вважають, що умови в їх ніші можуть змінитися в кращу сторону.

Топ менеджерам і керівникам компаній поставили запитання, що, на їхню думку, має змінитися в Україні, щоб рівень інвестиційної привабливості підвищився до позитивної оцінки? Більша частина експертів вважають, що Україна повинна стабілізувати внутрішньополітичні процеси, і домогтися якісної рівноваги. Необхідно ліквідувати корупційну складову, мінімізувати рівень тіньової економіки, забезпечити незалежність судової влади, і одночасно провести суднову реформу, щоб забезпечити нормальну роботу судів. Дуже важливо знизити рівень оподаткування бізнесу та тиск з боку контролюючих органів.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн