валютні послаблення

Нацбанк розширив перелік валютних послаблень для бізнесу і населення

16.02.2019

Фінанси

Відразу ж після початку дії закону про валютну лібералізацію, Нацбанк оголосив перелік валютних послаблень, які торкнуться бізнесу. Нагадаємо, що закон «Про валюту і валютні операції» почав діяти 7 лютого 2019 року. На додаток до списку послаблень, узгоджених на початку січня, Нацбанк доповнив перелік наступними пунктами.

  1. Бізнес отримав дозвіл на репатріацію дивідендів в іноземній валюті за 2018 рік.  Операції будуть здійснюватися з діапазоні загального ліміту на повернення дивідендів, які були нараховані до 2018 року. Гранична сума дивідендів складе 7 мільйонів євро на місяць.
  2. Скасовано вимогу попереднього резервування коштів в гривні для покупки валюти в майбутньому.
  3. Знижено норму обов'язкового продажу валютної виручки з 50% до 30%. Дана норма почне діяти вже з 1 березня.

Нацбанк надав можливість населенню проводити операції купівлі-продажу валюти на суму до 150 тисяч гривень не тільки в операційний, але і в календарний день. Це говорить про можливість проводити операції з валютою в будь-який день 24/7.

Юрособи зможуть перераховувати валюту (в межах ліміту 2 мільйони євро на рік) на депозитні рахунки в інших країнах. Але з умовою, що це буде власний капітал, а не куплена валюта.

У той же час для протидії непродуктивного відтоку капіталу Національний банк заборонив бізнесу і населенню переказувати кошти з метою надання кредитів, здійснення інвестицій або розміщення на банківських рахунках в держава-агресор / держава-окупант, офшорні зони і країни, які не виконують / неналежне виконують рекомендації FATF.

НБУ тимчасово зберіг дію мораторію на купівлю банками облігацій зовнішньої позики.

На прохання банківського співтовариства спрощені деякі процедури моніторингу валютних операцій, а саме, знята вимога складання письмового висновку за кожною операцією і договором. Це повинно зняти навантаження на операційний відділ банку.

Також скорочено перелік індикаторів сумнівних операцій при здійсненні валютного нагляду. Зокрема, фінансова допомога, за рахунок якої здійснюється операція, не буде вважатися окремим індикатором, а аналізуватися фінансовими установами в рамках заходів по встановленню джерел походження коштів клієнта.

На думку фахівців Нацбанку, перелік додаткових послаблень не викличе істотної зміни на валютному ринку.

Кінцевою метою регулятора, як і раніше залишається поступове зняття всіх валютних обмежень і перехід до режиму вільного руху капіталу. Національний банк скасовуватиме всі обмеження на валютному ринку відповідно до темпів поліпшення макроекономічних умов в Україні, а також після прийняття ряду законів, спрямованих на підвищення якості регулювання небанківського фінансового ринку (законопроект про «спліт», реєстраційний №2413) і попередження непродуктивного відтоку капіталу з країни (законопроект про протидію BEPS «про імплементацію Плану протидії розмивання бази оподаткування та виведення прибутку з-під оподаткування», оприлюднений в жовтні 2018 Нацбанком і Міністерством фінансів).

Зазначені норми затверджені Постановами Правління НБУ №33 від 05.02.2019 р «Про внесення змін до Положення про порядок здійснення уповноваженими установами аналізу і перевірки документів (інформації) про валютні операції», а також Постановою Правління НБУ №35 від 06.02.2019 р «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України».

Також Постановою Правління НБУ №31 від 05.02.2019 р «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких нормативно-правових актів Національного банку України» скасовуються окремі нормативно-правові акти Національного банку України в сфері валютного регулювання, втрачають актуальності з дня введення в дію Закону «Про валюту та валютні операції»

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн