BankID

Нацбанк спробує запустити BankID з другої спроби

17.10.2018

Фінанси

У 2015 році Нацбанк ініціалізував створення проекту дистанційної ідентифікації фізосіб, проект отримав назву BankID. А кілька днів тому від регулятора надійшла інформація про оновлення сервісу, яке повинно спростити перехід клієнтів між банками і небанківськими фінансовими компаніями. Спочатку Нацбанк планував підключити до цього сервісу всі банки, але через технічні зволікання і питання комерційної таємниці до BankID інтегрувалися тільки два банки: Ощадбанк і Радабанк. В кінці 2017 року НБУ почав підготовку до інтеграції ще 14 банків: УкрСиббанк, Райффайзен Банк Аваль, банк «Південний», ПУМБ, банк «Схід», Альфа-Банк/Укрсоцбанк, Укрексімбанк, Банк ¾, Полікомбанк, Кредобанк, ОТП Банк, Ідея Банк, Сбербанк, банк «Конкорд». А також кілька фінансових компаній, серед яких були Moneyveo, Money24, lifecell, Masterkey і Альфа Страхування.

Що дасть сервіс BankID

Банки і різні фінансові компанії зможуть проводити верифікацію та ідентифікацію особистості клієнта в віддаленому режимі, без необхідності особистої присутності, а фізособи зможуть ініціювати електронний запит на отримання послуг від банків.

Нацбанк планує 5 листопада запустити новий регламент роботи системи BankID. Новий регламент дасть можливість користуватися не тільки банківськими послугами, стануть доступні адміністративні послуги.

Що привнесено з новим регламентом

Новий регламент визначає принцип і порядок роботи сервісу. У ньому детально описані інструкції звернення для отримання фінансових і адміністративних послуг. Визначено порядок взаємодії банків з системою BankID і суб'єктами надання послуг, описані умови та порядок підключення абонентів, а також порядок взаємодії між абонентами системи BankID. Більшість пропозицій і уточнень надійшло від самих банків, які активно працювали над проектом документа. BankID дозволить скористатися послугою віддаленої ідентифікації для тих осіб, які є клієнтом одного (будь-якого) банку-партнера системи BankID. Це означає, що йти в банк для ідентифікації все ж доведеться, але необхідно це зробити тільки один раз, в будь-якому банку. Надалі ця процедура буде відбуватися дистанційно, незалежно від компанії або банку, єдина умова - дана організація повинна бути партнером сервісу BankID.

В даний час перед НБУ стоїть завдання врегулювати законодавчу базу і привести її в стан взаємності. Наприклад, в статті 9 закону «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та розповсюдженню зброї масового ураження» йдеться про вимогу до клієнта бути присутнім особисто в банку для його ідентифікації.

Технічні особливості BankID

Щоб інтегруватися в систему BankID банкам необхідно відповідати ряду вимог до технічних і програмних засобів. Необхідно створити електронне сховище скан-копій документів клієнтів, а також створити відповідну базу даних персональних даних.

Питання довіри

Крім технічної відповідності перед банками партнерами стоїть ще один істотний момент - це фактор довіри. Ідентифікація клієнта і перевірка його на відповідність усім вимогам НБУ - дуже відповідальний момент. Тому тут дуже важливим є питання довіри між банками. Якщо клієнта в систему «завів», наприклад, банк з іноземним капіталом, то це одна справа, а якщо мова йде про невеличкий банк, де ми не впевнені в якості його внутрішніх процедур, то, швидше за все, ми захочемо особисто побачити клієнта і перевірити інформацію про нього», - сказали в одному з великих банків. Банкіри не тільки не довіряють якості фінмоніторингу один одного, але і побоюються, що оновлена ​​система може включати неточну, а в деяких випадках неправильну інформацію.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн