Нацбанк вводить синтетичні кредити. Чим це допоможе Україні
20.02.2018
У прагненні збільшити приплив долара в Україні Нацбанк видав нову постанову під номером 12. Згідно з цією постановою наші банки можуть залучати так звані синтетичні кредити від нерезидентів. Особливість «синтетичних кредитів» полягають в тому, що займ залучається в гривні, але може бути прив'язаний до курсу іншої валюти.
Такі нововведення покликані легалізувати взаємовідносини іноземних фінансових структур, які почали активно цікавитися облігаціями внутрішньої держпозики українського Мінфіну. Останнім часом іноземні компанії почали скуповувати ОВДП зі зростаючою обсягом - з 5,3 млрд гривень до 12,8 млрд.
Цікава особливість в тому, що для особливо великих структур, типу ЄБРР і Європейського банку Інвестицій операції подібного роду були дозволені вже давно.
У Роз'ясненні від Нацбанку кажуть, що такий механізм дозволить українським банкам використовувати залучені від іноземних інвесторів кошти при кредитуванні вітчизняних позичальників, уникаючи валютного ризику, який буде лягає на плечі нерезидента-кредитора українського банку.
Що хочуть отримати іноземні інвестори
Іноземні інвестори в Україні мають непоганий шанс заробити, але при цьому ризик втратити свої гроші також великий. Кредитори ЄБРР вважають за краще кредитувати в іноземній валюті, це куди менш ризиковано, ніж брати на себе ризик, пов'язаний з девальвацією національної валюти, коли з 2014 року гривня тричі переживала нищівні потрясіння, і щорічно продовжує втрачати в ціні.
У цих умовах куди простіше випустити гривневі облігації, і отриманими від їх розміщення засобами, кредитувати українські підприємства, які в останні роки остерігаються валютних позик. В цьому випадку ЄБРР бере на себе тільки кредитний ризик - ризик неповернення. Але не валютний.
Який сенс вкладає Нацбанк в свою політику
Схоже, що Нацбанк проводить регулятивній політиці, намагаючись не допустити в країні дефолтної ситуації. Під гаслом випуску короткострокових державних зобов'язань Нацбанк намагається збільшити максимально золотовалютний резерв в Україні. Чиновники зрозуміли, що при поточної прибутковості мінфінівських боргів влада зможе згодувати іноземцям чи не всі майбутні випуски ОВДП.
А можуть і далі піти - перепродати частину облігаційної портфеля самого Нацбанку. Він зараз просто гігантський - 356,2 млрд. Грн. (Всі види паперів). Жоден інший власник окремо не володіє таким обсягом ОВДП, як НБУ: у всієї нашої банківської системи в портфелі знаходиться облігацій на 348,2 млрд. Грн., У юросіб - на 26,1 млрд. Грн., У нерезидентів - на 12 , 8 млрд. грн., у фізичних осіб - на 1,7 млрд. грн. Конвертація навіть частини гривневих паперів в долар (за допомогою перепродажу іноземним портфельникам) дозволить НБУ серйозно поповнити його золотовалютні резерви, і підстрахувати Мінфін на платежах за держборгом.
Минають відстрочки, які уряд отримувало кілька років тому під час реструктуризації українського держборгу, і вже з цього року нам доведеться більше відраховувати кредиторам. У 2018 році наша країна повинна виплатити $ 7,4 млрд., А в 2018-2020 рр. - сукупно $ 16 млрд. Це дані самого центробанку.
Така стратегія взаємовідносин однозначно на руку країні. Спільна політика дій Нацбанку і Мінфіну дозволяє скоординувати дії і створити довгострокову стратегію дій. Насторожує інше - досить різкий і об'ємний розворот в бік стороннього інвестора, який отримує досить істотні можливості впливати на фінансову ситуацію в країні. Незрозуміло, чим нацбанківському команда зможе спокушати їх довгострокові капітали, щоб, погравши трохи в українські ОВДП, вони швидко не втекли з нашої країни. Звичайно ж зі своїми доларами. Тими, що заводять останнім часом і ще збираються завести в нашу країну.
З 1997 року жоден з українських фінансових криз не відбувався без участі іноземців. Як тільки у нас починалися потрясіння, вони першими віддалялися з нашого ринку. Віддалялися, різко вкачувавши курс гривні - масово скуповуючи долар, і влаштовуючи справжній ажіотаж.
Тому головне питання на поточний момент - як Нацбанк збирається утримати в Україні доларові капітали, для яких відчинив наші двері? І дуже хочеться вірити, що чиновники відповідатимуть на нього найближчим часом.