НБУ планує провести нову реформу банківської системи, яку переживуть не всі банки
31.07.2019
Згідно з наданою інформацією від прессс-центру Нацбанку, до 11 липня 2020 року всі банки будуть зобов'язані привести свої статутні та регулятивні капітали до мінімально можливого рівня в 300 мільйонів гривень.
Такі зміни можуть виконати не всі банки, і відповідно, їм доведеться відмовитися від банківської ліцензії, і перекваліфікуватися в небанківські фінансові організації. За даними НБУ, станом на 1 травня 2019 року 28 українських банків мають регулятивний капітал в розмірі менше 300 мільйонів гривень, 31 банк має недостатній статутний капітал. На думку фінансових аналітиків, більша частина проблемних банків не зможуть знайти необхідний фінансовий капітал, щоб подолати мінімальний поріг. Як пояснює керівник фінансової компанії «ПроФін Консалтинг» Вадим Березовик, банківський бізнес сьогодні - дороге задоволення, і не кожен акціонер готовий в нього інвестувати.
Проблеми у банків почалися вже давно, практично в той момент, коли регулятор почав активно приводити банківську систему у відповідність європейським стандартам. Сьогодні багато банків відчувають тиск і дискримінацію, так, банки, актив яких становив менее1% від загальних активів банківської системи, були виключені з ринку газових гарантій.
Окремої згадки вартий той факт, що невеликі банки, які не мають прямих коррахунків, повинні проводити свої платежі у валюті своїх клієнтів через більші банки що викликає затримки платежів або відмови в проведенні з боку крупного банку. До того ж через посилення регуляторних вимог після кризи 2014-2015 років стали жорсткіше і вимоги, які банки зобов'язані пред'являти клієнтам, що далеко не сприяє розширенню їх клієнтської бази. Посилилися вимоги до бізнес- і управлінських процесів, IT-систем, якості та чисельності персоналу, в тому числі топ-менеджменту, в результаті за останні два роки витрати фінустанов на персонал зросли з 36,5% до 50% всіх операційних витрат.
В даний час у Верховній Раді знаходиться на розгляді законопроект №7231, в його положеннях зазначено вимогу залишити розмір статутного капіталу для невеликих банків в розмірі 200 мільйонів, інакше кажучи, не підвищувати прохідний рівень для невеликих банків. У разі, якщо Рада не підтримає законопроект, в 2020 році банківська система втратить не менше 20 дрібних банків, їм доведеться міняти ліцензію, і переходити в розряд фінансових компаній. За два останні роки так вже зробили ряд банків, серед яких «Фінансовий партнер», «Апекс-банк», «Промфінбанк», «Кредит Оптима Банк», «Діві Банк», «БМ Банк», «Вернум Банк». Як повідомив член Нацкомфінпослуг Олександр Залєтов, у комісії до них претензій немає, в статусі фінансових компаній вони виконують вимоги регулятора. У Нацкомфінпослуг кажуть, що готові провести робочу зустріч з малими банками і роз'яснити їм всі нюанси переходу в новий статус.
Згідно з поточними правилами фінансової діяльності, банки втрачають свої ліцензії, в новій якості зможуть займатися тільки чотирма видами фінансових послуг:
- Надання послуг фінансового лізингу.
- Надання коштів у позику (в тому числі і на умовах фінансового кредиту).
- Надання послуг з факторингу.
- Надання гарантій і поручительств.
Також фінансова установа може отримати в НБУ ліцензії на торгівлю валютними цінностями та переказ коштів.