open banking

НБУ продовжує послідовно слідувати наміченої стратегії реформування банківської системи

27.07.2019

Фінанси

У відповідності з наміченою стратегією реформування банківської системи, і приведення її до європейських стандартів, Нацбанк анонсував розробку дорожньої карти, в якій описана концепція переходу платіжного ринку в онлайн простір.

Директор департаменту платіжний систем та інноваційного розвитку Нацбанку Олександр Яблунівський сказав, що в новому національному законодавстві планується реалізувати норми європейської директиви PSD2. В першу чергу це стосується концепції Open Banking. Даний проект в перспективі повинен посилити конкуренцію в сегменті платіжного ринку, що призведе до якісних змін, і зниження вартості послуг. Також варто очікувати посилення прав користувачів платіжних послуг. Як зазначає Яблунівський, нові умови роботи платіжного ринку будуть введені в дію в кілька етапів.

Перший етап буде підготовчим, Нацбанк спільно з учасниками ринку обговорить і виробить концепцію переходу роботи в онлайн простір, яка буде враховувати інтереси всіх гравців. Потім складе законодавчі документи, які будуть передані в парламент на розгляд і прийняття відповідних законодавчих актів. Коли парламент завершить свою роботу, НБУ оновить свої нормативи і виробить технічні стандарти, які можуть знадобиться для безболісного переходу ринку платіжних послуг в онлайн середовище.

Нове регулювання дозволить втілити концепцію Open Banking, інтегровану з нової платіжної інфраструктурою, побудованою на міжнародних стандартах (ISO 20022), що забезпечить миттєвість і безперервність платіжних послуг, вважають в НБУ.

У відповідність з концепцією Open Banking планується забезпечити можливість прийому оплати та обробки платежів для банків, платіжних установ, сервісів електронних грошей, поштових операторів, а також держоргани та органи місцевого самоврядування.

Наданням ліцензії на платіжні послуги банкам буде займатися підконтрольний НБУ орган, для небанківських організацій необхідно буде також отримувати ліцензію на надання платіжних послуг. Розглядається можливість надання обмежених можливостей з переказу коштів окремим категоріям постачальників (наприклад, телеком і інтернет-операторам, роздрібним мережам, СІТ-компаніям і т.д.).

За словами Олександра Яблунівського, перша редакція законопроекту щодо регулювання ринку платежів буде представлена ​​вже восени, орієнтовно, у вересні-жовтні. Концепція НБУ передбачає появу нових постачальників інформаційних послуг: постачальників послуг з ініціювання платежу (PISP) ​​і надання консолідованої інформації по платіжному рахунку (AISP).

У новій концепції передбачається можливість надання платіжних послуг без ліцензії для органів влади і місцевого самоврядування. Але така можливість буде надаватися тільки за умови попереднього повідомлення та узгодження з Нацбанком.

Хочеться відзначити прогрес адміністративної реформи, яка не видно оку, але її перші результати вже є. Так, НБУ скасовує паперові бланки, тепер ліцензія на право надання платіжних послуг буде реєструватися і видаватися в електронній формі. При цьому, разом з отриманням відповідно ліцензії, буде надаватися статус небанківської фінансової установи, автоматично, без будь-яких додаткових дій.

Незалежно від кількості платіжних послуг буде видаватися одна ліцензія. У ній просто буде зазначено перелік платіжних послуг, яке особа має право надавати. НБУ перейде на електронну форму звітності та взаємодії з учасниками ринку.

Телеком і інтернет-оператори зможуть займатися мікроплатежами, цифровим контентом, оплатою в загальному чеку, голосовими послугами, електронними квитками і благодійністю.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн