нбу

НБУ збирається виділити системно важливі для фінансової системи банки в окрему категорію

26.06.2019

Фінанси

Національний Банк України збирається переглянути принципи визначення системно важливих банків з урахуванням рекомендацій Європейського наглядового органу (EBA - European Banking Authority) і міжнародних практик. Відповідне повідомлення з'явилося на офіційному сайті регулятора.

Системно важливі банки відносяться до категорії банків, які об'єднують значну частину капіталу, активів і зобов'язань, і характеризуються значним обсягом та складністю операцій. Такі банки здатні суттєво вплинути на стабільність фінансової системи України.

Нацбанк хоче визначити банки, здатні надати значущий вплив на стабільність української фінансової системи. Такі банки будуть об'єднані в окремий реєстр для контролю і подальшого аналізу їх діяльності. Тому, оновлена ​​методологія забезпечує точне відображення значущості системно важливих банків для фінансового ринку, а також передбачає розширення переліку індикаторів системних банків і двоетапний процес визначення таких установ.

Попередньо, системно важливі банки будуть визначатися по дев'яти спеціальних індикаторах, які характеризують розміри активів, напрямок діяльності, і ступінь їх взаємозв'язків. Після першого етапу, буде застосовуватися ще один індикатор, який характеризує рівень концентрації грошових вкладів населення, гарантованих Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.

Досвід європейських банків свідчить, про те, що для запобігання фінансових ризиків, пов'язаних зі станом і діяльністю системно важливих банків, необхідне застосування до них більш жорстких пруденційних норм, які забезпечать додатковий запас міцності таких установ. З цією метою, Нацбанк встановив для системно важливих банків окремі норми миттєвої ліквідності (не менше 30%) і норматив максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента (не більше 20%).

Додатково регулятор встановив для всіх системно-важливих банків підвищені вимоги до капіталу. Вже починаючи з 2021 вони зобов'язані забезпечити формування буфера системної важливості розміром до 2% в залежності від ступеня системної важливості таких банків. Крім того, для системно важливих банків Законом «Про банки і банківську діяльність» передбачено розробку плану відновлення діяльності банку відповідно до вимог, які будуть найближчим часом встановлені НБУ.

Надалі, Нацбанк буде забезпечувати підтримку всіх системно важливих банків на загальних підставах. Перелік системно важливих банків, визначених за оновленою методикою, Національний банк оприлюднить найближчим часом. Вони повинні почати виконання посилених вимог по окремим нормативам з 1 січня 2020 року. Слід нагадати, що згідно з попередньою методології, з 2016 року системно важливими банками незмінно визначалися «Приватбанк», «Укрексімбанк» і «Ощадбанк».

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн