проблемні кредити

Непрацюючі кредити і як з ними боротися

06.11.2018

Фінанси

Станом на листопад 2018 року в рейтингу країн за рівнем проблемних кредитів Україна займає одну з лідируючих позицій. Незважаючи на те, що за останні кілька років НБУ активно оздоровлював банківську систему, і частково йому це вдалося зробити, рівень проблемних кредитів (показник NPL) досягає 56,5%.

У цьому місяці НБУ провів засідання комітету з метою розробити програму дій для врегулювання ситуації із зростанням непрацюючих кредитів, в державних та приватних банках.

Найбільш відчутні проблеми банків сконцентровані в ніші корпоративного кредитування, тут спостерігається неповернення кредитних позик практично в 70% випадків. Основними боржниками тут є великі холдингові компанії. Банки не можуть позбутися від мертвого вантажу кредитів через відсутність механізмів реалізації проблемних позик. Якість кредитів погіршується - частково їх вдається реструктурувати, але про успішність таких операцій можна буде говорити не раніше, ніж через три роки. І то якщо платежі будуть здійснюватися вчасно.

Що заважає процедурі стягнення боргів

На шляху вирішення проблем з поверненням боргів стоїть системна перешкода у вигляді відсутності законодавчої бази, і суднового апарату, які б захищали інтереси банків. Це стосується як корпоративних кредитів, так і іпотечних. Необхідно створити структурний підрозділ, який би займався проблемними кредитами, при цьому надати їм чітку законодавчу базу і повноваження. Організація, яка не залежить від приватних осіб і олігархів, що відноситься до державної форми власності. Саме такий орган здатний ефективно вирішувати проблеми на ринку кредитування, гарантуючи інституційну підтримку з боку уряду. Деталі роботи з поганими портфелями державних банків повинні бути виписані в окремому законі. З огляду на надмірну політизованість фінансового сектора в Україні, правила гри на ринку повинні бути окреслені дуже чітко. Подальше зміцнення захисту прав кредитора та створення спеціалізованих агентств допоможе істотно зменшити обсяг проблемної заборгованості в банківській системі.

Роль НБУ в зміцненні фінансового ринку

На даний момент впоратися з NPL кредитами може тільки головний фінансовий регулятор країни. Саме НБУ має повноваження, можливості, а також досвід реформування, що важливо. За останні 4,5 року в Україні було проведено чимало реформ, але саме реформування банківського сектора було найуспішнішим. За кілька років НБУ позбувся всіх проблемних банків (близько 100), і продовжує роботу в цьому напрямку, проводячи політику підвищення стабільності і стійкості до стресу. НБУ стабілізував роботу банківської системи, і тепер постійно удосконалює фінансовий апарат країни згідно з міжнародними стандартами, принципами управління ризиками, адекватністю капіталу і прозорістю відносин.

Не так давно Верховна Рада прийняла законопроект 6027-д про захист прав кредиторів, розроблений в НБУ. Дана норма - це ще один крок до врегулювання і наведення порядку в сфері кредитування України. У його положеннях обумовлюються взаємини між кредиторами і позичальниками. Закон дозволить закрити велику частину поширених лазівок, що дозволяють позичальникам недобросовісно ухилятися від повернення кредитів. Разом з тим, чітко описуються права позичальників. Вважається, що цей закон повинен дати поштовх до активізації процесу кредитування в Україні. Правда законопроект ще не підписав президент, це єдина і остання перешкода на шляху регулятивного документа. Варто зауважити, що нормалізація взаємин і позначення чітких, цивілізованих правил на фінансовому ринку дасть початок активізації зовнішнього фінансування.

Місцеві політики люблять згадувати про кредитування як про ознаку зміцнення економіки. Але кредитування не може рости за всяку ціну. Влада повинна розуміти, що збільшувати кредитування суто заради самого збільшення не можна. Цей процес повинен бути безпечним, зваженим і, що найважливіше, супроводжуватися законодавчим посиленням прав кредиторів.

Нещодавно стало відомо, що один з найбільших держбанків, а саме ПриватБанк, планує провести масштабну реструктуризацію проблемних кредитів, виданих фізособам, а також малому та середньому бізнесу. Планується переглянути понад 80% NPL позик. ПриватБанк планує переглянути кредити, видані до 19.12.2016 року, під ці умови підпадає порядку 294 тисячі кредитних угод. Середня сума позики таких кредитів становить 2-5 тисяч гривень. Загальний обсяг виданих коштів становить 48,5 млрд гривень, з яких балансова заборгованість становить 12,3 млрд грн, а решта - це відсотки і пеня.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн