валютні операції

Нова система валютного контролю нарешті запрацювала

15.02.2019

Фінанси

Відповідно до закону «Про валюту і валютні операції» 7 лютого запрацювала нова система валютного контролю, в основі якої лежить ризик-орієнтований підхід. Відтепер замість тотального контролю валютних операцій населення і бізнесу, НБУ запускає менш бюрократичний підхід, який умовно можна охарактеризувати так: «менше ризиків - менше уваги, більше ризиків - більше уваги».

Новий підхід до валютних операцій які здійснює бізнес чекає послаблення бюрократичних бар'єрів і організаційних питань. Якщо раніше доводилося звітувати за кожну зроблену операцію, то тепер цього можна не робити. Реальну користь від цього отримає бізнес, а також і сам регулятор, на НБУ, як контролюючий орган буде зменшено навантаження за веденням звітності та нагляду.

Як НБУ буде контролювати валютні операції

Під ризик-орієнтованим підходом НБУ має на увазі точковий контроль тільки над тими операціями, які є ризикованими. Перевірка буде здійснюватися в тому випадку, якщо фахівці Нацбанку виявлять сумнівні операції.

У поняття ризик-орієнтованого нагляду також включено визначення заходів впливу за виявлені порушення в ході моніторингу або проведення перевірки. До цього моменту, регламент покарання за порушення з валютних операцій, зобов'язував контролюючий орган позбавляти порушника генеральної ліцензії що дає право здійснювати валютні операції, або накладати штрафні санкції в розмірі від 15% до 125%, залежно від тяжкості проступку.

З 7 лютого, система покарань була повністю змінена. Підхід до покарання порушників буде мати такий же ризик-орієнтований підхід. У Нацбанку залишаться ті ж інструменти - штрафи, і можливість призупинити ліцензію на ведення валютних операцій, але тепер їх застосування буде носити точковий характер. НБУ буде враховувати що саме зробив банк, наскільки ці дії були ризикованими, і до чого вони могли привести.

Під істотними порушеннями Нацбанк буде мати на увазі окремо взяту операцію на суму понад 1 млн гривень, або кілька операцій на суму понад 10 млн гривень. Залежно від тяжкості порушення, будуть накладатися грошові штрафи до 400 тисяч гривень, в залежності від систематичності порушень, розміру валютних операцій. За несуттєві проступки, Нацбанк буде накладати штрафи в розмірі до 50 тисяч гривень.

Не менш істотні покарання очікують банкірів в разі, якщо вони не допустять фахівців НБУ до проведення перевірки, або якщо нададуть недостовірну інформацію. У цьому випадку розмір штрафу може сягати 1 мільйона гривень в залежності від проступку.

Найбільший штраф передбачений за відсутність у банку системи ефективного контролю валютних операцій, що в підсумку призвело до численних порушень, як суттєвим, так і несуттєвим. У цьому випадку банк можент бути оштрафований на суму до 8 мільйонів гривень.

Приймати рішення про покарання банку порушника буде колегіальний орган НБУ в складі представників різних департаментів, що дозволить забезпечити об'єктивність прийнятого рішення.

Міра впливу буде визначатись з урахуванням всебічного аналізу, зокрема розміру операцій, систематичності, причин і наслідків вчиненого порушення.

Як буде здійснюватись контроль за операціями фізосіб

Валютні операції фізосіб будуть контролюватися таким же чином як і операції юросіб. Тут також буде застосовуватися принцип «менше ризиків - менше уваги, більше ризиків - більше уваги». Нацбанк істотно лібералізував операції з іноземною валютою звичайних громадян.

  1. Спрощено нагляд за дрібними операціями на суму до 150 тисяч гривень.
  2. В залежності від ризику операцій, буде використовуватися спрощений, стандартний або посилений контроль.
  3. Класифікація порушень, і застосування покарання виключно за суттєві проступки.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн