дефіцит грошових коштів

Відсутність грошей або системний дефіцит. Причини затримок виплат пенсійним фондом

27.07.2018

Фінанси

Несподівано пенсійний фонд заявив про затримку липневого графіка виплати пенсійних платежів. Таке рішення було прийнято в зв'язку з нестачею фінансових активів на рахунках пенсійного фонду. Щоб профінансувати липневі виплати пенсійний фонд позичив гроші у Держказначейства і, станом на 25 липня повністю покрив відсутні активи.

Поточні виплати були здійснені майже на тиждень пізніше звичайного, затримка з виплатами торкнулася тільки тих груп пенсіонерів, пенсії яких виплачуються в період з 22 по 25 число. Згідно з офіційним коментарем пенсійного фонду, пенсії будуть повністю виплачені не пізніше 28 липня. Проблема виникла через розбіжність графіків надходження в бюджет коштів від Єдиного соціального внеску та виплати пенсійних платежів. Розмір поточного дефіциту в Пенсійному фонді склав 4 мільярди гривень. Деякі аналітики-економісти відзначають, що поточний випадок може повторитися, тому що стан економіки не збалансований і надходження в бюджет коштів проблематично.

Фінансовий аналітик Михайло Демків каже, що ПФУ в липні виділив на 15% менше коштів, ніж зазвичай. Це, звичайно, ще далеко не катастрофа, але є привід проаналізувати ситуацію, і розібратися в проблемі.

За даними Мінфіну, з початку року з бюджету пенсійний фонд отримав 83,4 млрд грн, останній платіж від міністерства надійшов ще 12 липня - 2,5 млрд грн. З 1-го по 25-е червня 2018 роки ПФУ перерахував під пенсії 29,18 млрд, грн, з 1-го по 25-е липня - 24,8 млрд. Після 24-го числа сума обслуговування липневих пенсій зросла до 27, 1 млрд грн.

Гроші бюджету - не основна стаття наповнення ПФУ. У цьому році Фонд направить на виплату пенсій 345,8 млрд грн. Загальні витрати бюджету на його підтримку складуть 139,3 млрд грн. Ще 208,3 млрд - надходження від Єдиного соціального внеску. У ПФУ відзначають, що проблеми з пенсіями в липні виникли через нерівномірне надходження коштів від цього податку.

Згідно з даними Держказначейства, станом на 25 липня соцвнесок згенерував 15,4 млрд грн надходжень. За сім місяців надходження склали 123,2 млрд. У липні ЄСВ приніс Фонду менше грошей, ніж в червні, коли созвнесок дав 19,2 млрд грн. У квітні і травні показники були відповідними: 14,2 і 15,3 млрд грн.

Причини затримки виплат що відбулася

Основна причина затримки - відсутність необхідних коштів від Єдиного казначейського рахунку. Експерт Фонду суспільної безпеки Юрій Гаврилечко вважає, що така ситуація є наслідком масових затримок зарплат. Адже саме зарплати - це джерело наповнення ЄСВ. В результаті виходить ланцюжок - затримка зарплат - причина розриву надходжень грошей в ЄСВ, і далі, не наповнення Пенсійного фонду. А першопричини - це системні проблеми в економіці країни, з-за чого бізнес «температурить». Масова трудова міграція працездатного населення стає проблемою для економіки України. На поточний момент для бюджету пенсійного фонду виїзд однієї людини - це мінус рік утримання одного пенсіонера.

В результаті виходить, що за перше півріччя Україна недоотримала до бюджету кошти, які були враховані при плануванні бюджету. За даними Держказначейства, показник наповнення бюджету з початку року склав 93,7%. За червень місяць ситуація погіршилася до рівня 94,9% наповнюваності. У грошовому еквіваленті це сума 33,3 мільярда гривень, які не надійшли на бюджетні рахунки. Основне джерело проблеми (17,3 мільярда гривень) - це недонадходження коштів від митниці, що в ГФС пояснювали прив'язкою до курсу долара, який виявився в першому півріччі нижче показника, на якому був зведений держбюджет. Сюди також ставитися недонадходження запланованих коштів від приватизації. Також є проблеми із зовнішнім фінансуванням від фонду МВФ і внутрішніх джерел. І до всього цього необхідно додати факт підвищення рівня виплат військовим пенсіонерам, який не був запланований і здійснювався «заднім числом».

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн