позики від МВФ

Постійні позики до добра не доведуть - історія МВФ і України

13.11.2018

Фінанси

Нещодавно стало відомо, що МВФ надасть черговий транш фінансової допомоги для України. Швидше за все це станеться в наступному місяці. Гроші підуть на стабілізацію курсу гривні і погашення ранніх позик, чий термін добігає кінця. На сьогоднішній день Україна винна 11,3 мільярдів доларів, які необхідно повернути до 2033 року. За оцінкою фінансистів, МВФ може надати 1,5-1,9 мільярдів доларів.

Історія боргової ями України

Першу фінансову допомогу Україні отримала в далекому 1994 році через 3 роки після здобуття незалежності. За даними МВФ, перша фінансова допомога була надана в розмірі 346,3 мільйона доларів, на термін 25 років.

Як показав час, ця позика не виявилась єдиною, гроші швидко закінчилися, і вже в наступні роки Україна брала в борг від 264 мільйонів до 1 мільярда щорічно. В кінцевому підсумку це призвело до того, що до 2002 року загальна сума боргу склала 4,2 мільярда доларів.

Наступні 7 років пройшли спокійніше, нам вдалося повернути 1,7 мільярдів доларів боргу, плюс 300 мільйонів у вигляді відсотків. При цьому нові позики не бралися. Потім почалася світова фінансова криза, яка не оминула і Україну. За період з 2008 по 2010 роки зовнішній борг виріс на 11,85 мільярдів доларів. Після періоду запозичення Україна змогла повернути 8,2 мільярда протягом трьох років, до цієї суми додалося 310 мільйонів доларів у вигляді відсотків.

Наступна фінансова криза стала для України найскладнішою і рекордною по фінансовим запозиченням. У період з 2014 по 2018 було взято 12,7 мільярдів доларів кредитів, в той же час було повернуто 7 мільярдів доларів попередніх позик, в їх число входило 800 мільйонів у вигляді відсотків.

Підводячи підсумок, виходить, що сумарно у вигляді кредитів і фінансової допомоги було отримано 29,7 мільярдів доларів, з них повернуто 19,5 млрд. У вигляді відсотків довелося сплатити 3,1 мільярда доларів. За оцінками економістів, понад 80% взятого в борг знаходилося і знаходиться в резервах Нацбанку, не допускаючи девальвації гривні (чим більше запаси валюти, тим стабільніший курс) і близько 5 млрд гривень було за згодою кредитора в різні роки використано для "затикання дірок" в бюджеті, тобто проїдене.

Користь чи шкода

Аналіз умов співпраці з МВФ показує, що Україна отримувала грошові запозичення на дуже непростих умовах. Отриману допомогу не можна було використовувати на розвиток економіки, можна було тільки «платити відсотки». Частина грошей все ж була витрачена урядом в кризових 2008-2009 роках для розрахунків за газ, виплату пенсій і зарплат і дійсно допомогла стабілізувати гривню, яка тоді коштувала 5 грн/дол, на рівні 8 грн. У той же час, якби гроші спрямовувалися на розвиток, то результат міг бути досить продуктивним. Наприклад, 1 гривня інвестицій в будівництво доріг принесла б 4 гривні зростання ВВП у вигляді зростання виробництва і створення трудових місць.

На сьогоднішній день користь від співпраці з Валютним Фондом мінімальна, за великим рахунком фінансова допомога надається для перекриття вже існуючих боргів, єдиний плюс - це реформи, які МВФ вимагає проводити.

Україну чекає непростий час

Згідно з існуючим графіком погашення позик, із загальної суми 11,5 мільярдів доларів, в цьому році необхідно повернути 596 мільйонів. За словами фінансистів, це зовсім невелика сума і ніяких труднощів не повинно виникнути. А ось далі протягом 6 років необхідно буде виплачувати щорічно досить істотні суми. У 2019 необхідно повернути 1,9 мільярда доларів, в подальшому в середньому 1,3-1,55 мільярдів доларів щорічно. Саме цей період найскладніший, економіка країни насилу витримає таке навантаження, суму платежів становить 4-5% доходів бюджету, і щоб безболісно вилучити ці гроші наша економіка повинна зростати на 4-5% щорічно. В іншому випадку, доведеться знову позичати в борг, щоб залишатися на плаву.

Як повідомлялося раніше, зовсім недавно МВФ і Україна досягли домовленостей за новою програмою формату stand-by в розмірі 3,9 млрд доларів. Заява МВФ про нову програму надійшла протягом години після рішення Кабміну підвищити ціни на газ в Україні на 23,5% з 1 листопада.

Програма тривалістю 14 місяців замінить затверджену в березні 2015 року програму розширеного фінансування, яка закінчується в березні 2019 року. Угоду про 3,9 млрд доларів кредиту затвердять після прийняття держбюджету України на 2019 рік.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн