валютне регулювання

Президент підтримав ідею валютного регулювання

12.03.2018

Фінанси

2 березня президент і Нацрада реформ підтримали розроблений Нацбанком закон «Про валюту». Розроблений законопроект переданий до Верховної Ради на розгляд, і в разі його прийняття, на Україну чекають істотні зміни в сфері валютного регулювання.

За словами Петра Порошенка, новий закон покликаний замінити старий «декрет» зразка 1993 року. За минулий час цей закон морально застарів і потребує корегування. На сьогоднішній день, це актуально, як ніколи, адже в Україні зареєстровано понад 10 тисяч підприємств, за родом діяльності є суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності, в силу своїх особливостей здійснюючи порядка 2,5 млн фінансових операцій на рік.

Основна ідея нового закону полягає в зміні самого принципу проведення фінансових операцій - «дозволено все, що не заборонено». У перспективі це дозволить проводити фінансові операції без обмежень, як між резидентами, так і нерезидентами. Новий закон дасть поштовх до перегляду всіх існуючих постанов і вказівок Нацбанку, якими латали дірки недосконалого законодавства.

Що очікувати

Вступ в силу закону «Про валюту» як і будь-якого іншого закону має свої обмеження. У нас законодавчо затверджений порядок набрання законами чинності, згідно з яким необхідно 6 місяців на адаптацію і приведення внутрішніх регуляторів до нових правил.

Першим нововведенням буде скасування ліцензування на інвестування за кордон. Уже зараз фізособам доступне інвестування на суму до 50 $ тис. Раніше для цього було потрібно отримувати індивідуальну ліцензію від Нацбанку. Зараз такі вимоги залишилися тільки для банків і фінансових установ.

Для бізнесу найбільший інтерес в новому законі - це скасування санкцій за порушення термінів розрахунків за експортними та імпортними операціями. Наприклад, граничний термін розрахунку за такими операціями буде збільшений на термін більше 180 днів. Також буде скасовано необхідність реєстрації валютних кредитів від нерезидентів.

Дуже важлива зміна, спрямована на оптимізацію роботи фінансового сектора - ослаблення валютного нагляду. Якщо раніше банки зобов'язані були збирати інформацію про людину, що здійснює фін. операцію в валюті, зберігати і надавати її головному регулятору за запитом, то з прийняттям нового законопроекту така необхідність відпадає. Замість контролю за валютними операціями, стануть доступні операції на суму до 150 тис. Грн. Уже зараз Нацбанк пропонує підняти ліміт безконтрольних операцій до 300 тис. грн. «Скасування валютного нагляду для операцій на суму до 150 тис. грн. дозволить істотно послабити навантаження на банки та їх клієнтів. Фактично буде скасований валютний нагляд для 40% від кількості операцій і для операцій, на які припадає 3% по сумі », - пояснив важливість змін заступник глави НБУ Олег Чурій.

Як пояснює суть нововведень НБУ, очікується принциповий крок у бік від «дозвільного» характеру дій, до «повідомлення». Раніше для можливості проведення фінансових операцій в валюті необхідно було звертатися до Нацбанку, а тепер потрібно буде повідомляти про проведені операції постфактум. При цьому за Нацбанком і банками, що надають послуги валютних операцій, залишається право вимагати документи по проведених операціях. Також за органами валютного нагляду залишиться право проводити перевірки з питань дотримання вимог валютного законодавства.

Очікуваний ефект

Очікування від нового законопроекту спрямовані на популяризацію та залучення іноземних інвестицій. В цьому відношенні Україна використовує європейський досвід. Думки експертів розділилися, деякі обережно висловлюються про позитивні кроки в бік євроінтеграції і зростання економічних показників. Інші вважають, що новий закон не дасть швидкого результату, поки інвестори не зрозуміють нові правила і умови роботи на оновленому ринку фінансів.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн