Причини застою в сегменті корпоративного кредитування
16.11.2018
Незважаючи на позитивні зміни в динаміці кредитування, дана галузь продовжує тягнути економіку до переддефолтному стану. Якщо роздрібне кредитування фізосіб користується попитом і банки фіксують зростання попиту, то в ніші корпоративного кредитування ситуація зворотня. НБУ надав свою статистику за третій квартал 2018 року, зростання роздрібного кредитування склало 38%, а корпоративного всього лише 1,6%. У Нацбанку стверджують, що показники корпоративних позик забезпечуються виключно за рахунок державних і приватних банків.
Чому банки не поспішають працювати в секторі корпоративного кредитування
Більшість аналітиків сходяться на думці, що проблеми корпоративного кредитування мають кілька ключових причин.
Динаміка зростання економіки.
На думку ЄБРР, зростання економіки в Україні занадто незначне. Якщо в 2018 році зростання ВВП склало 3,5%, то в наступному, 2019 році воно не тільки виросте, а навпаки, сповільниться і складе 3%. При цьому драйвером навіть такого поміркованого зростання будуть не інвестиції в реальний сектор економіки, а споживчий попит і роздрібна торгівля.
Ціна питання.
У 2018 року НБУ 5 разів піднімав облікову ставку, загальний рівень склав 5,5 відсотків. Так як ставки корпоративного кредитування багато в чому залежать від облікової ставки, то і банкіри змушені були підняти свої ставки на відповідні 5,5 пунктів. Підстав для доброчинних змін в цьому питанні поки немає, і не прогнозується в найближчій перспективі.
Актуальні кредитні ставки сьогодні може собі дозволити тільки дійсно рентабельний бізнес. Успіх банків в залученні й утриманні таких якісних клієнтів залежить скоріше від швидкості, гнучкості і якості банківського сервісу. Але поки реалії такі, що якісних платоспроможних клієнтів менше, ніж хотілося б, і часто вони вже закредитовані.
Ризики.
Економіка України - це складна система з високим рівнем ризиків. До сих пір банківська система не може позбутися від проблемних корпоративних кредитів, які складають більшу частину всіх кредитів NPL. Банки досить добре засвоїли співпрацю з великим бізнесом, і не особливо рвуться кредитувати на великі суми. Зараз банки воліють працювати за принципом: краще багато кредитів на невеликі суми, ніж один кредит на велику. Справедливості заради варто засвідчити, що в цьому сегменті також спостерігається дефіцит якісних позичальників.
Довжина фондування.
У банків немає проблем з ресурсом для короткострокового кредитування - пропозицій овердрафтів для фінансування поточної діяльності і кредитних ліній на розвиток бізнесу на ринку досить. А ось з довгостроковим інвестиційним кредитуванням виникають складнощі, обумовлені коротким фондуванням: левова частка коштів розміщується клієнтами в банках на термін до року, а доступ до зовнішніх джерел ресурсу все ще обмежений, особливо з огляду на останні світові тенденції, що знижують інтерес інвесторів до ринків, що розвиваються.
Якщо вам терміново знадобилися гроші, а взяти їх ніде, то скористайтеся платформою онлайн кредитування. Даний сервіс пропонує послуги швидкого кредитування на банківську карту, без комісій і страховок. Оформлення кредиту відбувається через інтернет сервіс Money24 в Києві.