зовнішній займ міністерства фінансів

Україна продовжує жити в борг - Міністерство фінансів повідомило про розміщення єврооблігацій на суму 725 млн доларів

29.08.2018

Фінанси

24 серпня Міністерство фінансів повідомило про залучення позики на 725 млн доларів під евробондові гарантії. Термін погашення і процентну ставку за позикою не було оголошено. Але вже сьогодні стало відомо, що дана угода має шестимісячний термін під 9, - 9,2%. Зазначено дату викупу єврооблігацій 28 лютого 2019 року. Дана угода виявилась досить дорожчою вже наявних договорів, середня ставка яких складає 7%.

Замміністр фінансів України підтвердив інформацію про залучення грошових коштів, за його словами, піврічні дисконтні облігації були розміщені за ціною 95,551% номіналу. Єврооблігації були розміщені між міжнародними інвесторами, які надали фінансову підтримку Україні в умовах нестабільності міжнародного ринку капіталу для країн, що розвиваються.

Причини високої вартості позики

З огляду на умови розміщення єврооблігацій (формат короткострокового розміщення), дана угода підпадає під формт «бридж-фінансування». В цьому випадку єврооблігації розміщуються на короткий період, але під високий відсоток. У той же час очікуючи отримати більш істотний займ найближчим часом, який вирішить потреби позичальника.

Міністерство фінансів ніяк не коментує для чого залучаються позикові кошти і як ними розпоряджатимуться. На думку екс-міністра фінансів Олександра Данилюка, отриманий займ буде спрямований на погашення поточних боргових зобов'язань. Найближча дата погашення боргових зобов'язань настає у вересні, Україна повинна направити 550 млн доларів на виплату купонів за єврооблігаціями і здійснити виплати за боргом МВФ в сумі 160 мільйонів гривень. Сума цих платежів відповідає сумі залучених короткострокових євробондів.

На думку фінансових аналітиків, Україна не може отримати додаткове фінансування з інших джерел, тому що всі вони прив'язані до Міжнародного валютного Фонду. А співпраця з цією структурою в поточний момент припинена до погодження виконання вимог реформування і боротьби з корупцією. Мінфін вичерпав можливості для запозичень у валюті на внутрішньому ринку, тому 725 млн долларів, нехай і під 9,19% річних, фактично врятують Україну від дефолту вже в вересні, вважає він.

Залучення дозволить Мінфіну і НБУ утримати резерви в районі трьох місяців майбутнього імпорту, зазначає Демкин з ICU. За даними Нацбанку, ЗВР на початку серпня становили $ 17,748 млрд. Зараз вони покривають 2,9 місяця майбутніх імпортних поставок в країну, уточнює Блінов.

Швидше за все це не останній короткострокову позику в цьому році

З огляду на складності з отриманням чергового фінансового траншу від МВФ (переговори утруднені через незгоду сторін з умовами) Україна може отримати кредит на 1,9 млрд гривень не раніше жовтня. А до цього терміну можуть знадобитися додаткові короткострокові позики в разі несприятливих економічних обставин. Як тільки Україна і МВФ узгодять умови чергового траншу і 1,9 млрд надійдуть на рахунки Міністерства фінансів, можна буде достроково погасити серпневий кредит, виконавши розміщення євробондів, як це було восени 2017 року. Більш того, після стабілізації економіки і відведення загрози дефолту, Україна поліпшить своє становище в рейтингу стабільності, що відразу ж позначиться на прибутковості наших цінних паперів. Після цього залучення додаткових грошових коштів може бути істотно на вигідніших умовах.

Настільки дорогі запозичення могли б не знадобитися, якщо б не розбіжності з МВФ у питанні ціни на газ для населення і затримки вирішення питання з законодавством про антикорупційний суд, упевнений Данилюк.

"Закон про антикорупційний суд потрібно було приймати ще на початку року, а питання ціни на газ вирішувати ще рік тому, - вважає екс-міністр. - За таку нерішучість завжди доводиться платити ".

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн