Законопроект про кредитування

Законопроект про кредитування вже рік знаходиться в депутатів на обговоренні

08.06.2018

Фінанси

У Верховній Раді обговорюється проект активізації кредитування, запропонований Національним банком що пролежав в кабінетах без діла майже рік. Очікується, що даний законопроект дозволить поліпшити економічні показники економіки країни і показати зростання основних показників в цілому. Експерти фінансисти висловлюються про законопроект, як про технічну норму, який сам по собі не дозволить поліпшити ситуацію з кредитуванням і вирішити існуючі проблеми. У коментарі до законопроекту глава Національного банку Яків Смолій зазначив три основні ідеї, які повинен вирішувати законопроект про кредитування.

Концепція номер 1

Захистити інтереси кредиторів шляхом введення чітких інструкцій і норм про механізми дій заставних і поручительських інструментів. Зменшити ризики банків при видачі кредитів. Приклад нового механізму: при зміні зобов'язання (збільшення відсотків по кредиту, введення додаткових штрафів і пені), поручитель відповідає за порушення виплат позичальником в обсязі до внесення змін (зараз - в новому обсязі).

Концепція номер 2

Захист інтересів позичальників при укладенні договору кредитування. Дана концепція має на увазі отримання права позичальником гасити кредит достроково, протягом 30 календарних днів в ситуації, коли кредитор повідомляє про зміну умов кредитування.

Концепція номер 3

Усунуто можливість для неповернення кредиту шляхом виведення його з-під застави, так як заборонена перереєстрація нерухомості і транспорту, банкрутство юрособи-поручителя не знімає зобов'язань з його засновників. Також після проведення третіх торгів з продажу заставного майна (за рішенням суду) кредитор може купити його за заявленою вартістю (за 70% стартової).

Є й деякі інші моменти, які раніше не враховувалися або діяли з явним обмеженням інтересів однієї зі сторін кредитного зобов'язання. Наприклад, в іпотечному кредитуванні не закріплюється механізм термінів передачі нерухомості після повного погашення кредитного зобов'язання. У законопроекті чітко закріплюється дата передачі в 14 денний термін з моменту повного погашення. У чинному законодавстві таких умов немає.

Також закріплюється механізм стягнення боргу після досудового розгляду. Згідно із запропонованою нормою, кредитор не зможе отримати з позичальника більш, ніж було погоджено в досудовому розгляді.

За словами голови Національного Банку, даний законопроект дозволить повноцінно активізувати механізми кредитування, що в подальшому позитивно позначиться на економіці країни. Прописані норми, які захищають інтереси обох сторін кредитного договору і правила вирішення спорів у конфліктних ситуаціях. Захищеність кредитора від втрати коштів кредитного портфеля дозволить більш лояльно ставитися до позичальників і кредитувати на кращих умовах.

Ложка дьогтю в бочці кредитування

Деякі аналітики скептично ставляться до даного законопроекту. І причина для цього є. Форекс аналітик Андрій Шевчишин вважає, що закон не допоможе збільшити обсяги кредитування, через високу облікову ставку, розмір якої зараз становить 17%. В таких умовах банкам не вигідно займатися кредитуванням, ризикуючи втратити або заморозити оборотний капітал, в той час як покупка державних цінних паперів, дає прибутковість в 17,5% річних. Кредитування дозволяє отримати прибутковість на рівні 10-12% річних з ризиком втратити гроші.

Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру, також вважає, що законопроект про кредитування носить технічний характер. Іпотечне кредитування переживає занепад і практично не має попиту. Занадто висока процентна ставка і облікова ставка Нацбанку не дозволяють іпотечному кредитуванню активізуватися.

За даними проведеного соціального дослідження, більше половини українців негативно ставляться до ідеї отримання кредиту на необхідні потреби. Частина беруть участь в опитуванні готові взяти позику, але тільки довготривалий, на покупку квартири або машини. Ще менша частина готова оформити кредит, на лікування і не більше того. Основними причинами відмови жити в кредит, українці називають високу вартість кредиту, відсутність захисту своїх прав при виникненні спірних питань.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн