агросектор

Банки зацікавлені в знятті мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення.

25.03.2019

Новини

В рамках зустрічі аграріїв «Доступне кредитування агросектора» в НАБУ обговорили перспективи та можливі наслідки скасування мораторію на продаж сільськогосподарських земель.

У прес-релізі Незалежної асоціації банків України приділяється особлива увага тому факту, що мораторій на продаж сільськогосподарських земель був введений в 2002 році, терміном на 1 рік, але з тих пір, ця норма неодноразово продовжувалася, і на поточний момент заборона продовжує діяти. Це є одним з каменів спотикання інвестиційної привабливості України на міжнародній арені. У той же час питання про продаж с/г земель турбує і тих, хто цю землю орендує, і тих, хто її обробляє.

Відсутність законодавчо затверджених правил продаж і покупки землі стримує банки від кредитування малих і середніх аграрних підприємств.

«Чутки про відсутність можливостей для розширення кредитування банками Агро виробників дещо перебільшені. Основними проблемами, з якими стикаються банки при наданні кредиту аграріям - це неправильне ведення фінансової звітності фермерами, при якій банкам важко об'єктивно оцінити фінансовий стан і платоспроможність фермера, а також часто в малих фермерів не вистачає застави. У банках є ліквідність, тобто гроші, але не вистачає хороших позичальників. Банки готові кредитувати, але для них вкрай важливо, щоб фермер дійсно розумів, що робить, мав певний досвід і виконував свої зобов'язання », - зазначила Олена Коробкова, виконавчий директор НАБУ.

До обговорення питання були запрошені представники Світового банку, НБУ, комерційних банків, аграрних асоціацій і члени уряду. В ході обговорення представники сільськогосподарських підприємств висловили свою стурбованість тим, що не мають можливість користуватися кредитними програмами. Банкіри навпаки заперечили, що їм цікавий потенційний ринок кредитування аграріїв.

Директор департаменту фінансової стабільності НБУ Віталій Ваврищук зазначив: «Банки готові кредитувати, особливо агробізнес. На доказ цього - непропорційно велика частка кредитів агрокомпаній в загальному кредитному портфелі банківського сектора, це близько 14%, хоча частка виробництва у ВВП агросектора істотно менше. Темпи приросту кредитного портфеля саме для агросектора перевищують 20% протягом двох останніх років. Тому саме агросектор банки розглядають як, можливо, найбільш привабливий для кредитування. За нашими оцінками, в сільському господарстві рівень якості обслуговування кредитів є чи не найкращим, рівень дефолтів, за нашою статистикою, є найнижчим в порівнянні з секторами підприємств промисловості або транспорту. Рівень дефолтів в 1,5 рази нижче, ніж в торгівлі - наступному секторі за дисципліною обслуговування кредитів. Тому насправді інтерес до агрокредитування у банків високий ».

НБУ фактично підтверджує, що значні обсяги кредитування - це невеликі кредити, видані малим і середнім господарствам. Це можна пояснити тим, що саме невеликі сільськогосподарські компанії мають хороший прибуток і відрізняються сумлінним виконанням взятих на себе фінансових зобов'язань. А можливість надавати землю в якості застави в перспективі дозволить істотно знизити ставку кредитування.

За підсумками обговорення учасники круглого столу дійшли згоди щодо розробки дорожньої карти кроків, які дозволять наблизити банки і малих агровиробників один до одного і відкрити шлях доступним кредитам. У карті планується відобразити ключові перешкоди, які стримують співробітництво та шляхи їх подолання. Крім цього, і банки, і аграрії розраховують на співпрацю з державою і міжнародними партнерами з метою запровадження дієвого формату ринку землі та інструментів підтримки бізнесу після скасування мораторію.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн