реформування фінансового сектора

Нацбанк продовжує активно реформувати фінансовий сектор, на цей раз мова про валютне регулювання

09.12.2018

Фінанси

Нацбанк продовжує роботу з лібералізації процесів валютного регулювання. Нагадаємо, закон про "Валюту і валютні операції" був прийнятий в2018 році. Сьогодні головний фінансовий регулятор представив на розгляд три проекти нормативно-правових актів, які повинні стати принциповою основою для роботи закону, прийнятого в минулому місяці.

Представлені проекти містять норми, спрямовані на оптимізацію валютних операцій для бізнес структур та забезпечення фінансової стабільності в країні. У проекті №4 наводяться інструкції і порядок введення антикризових заходів. В акті №7 і 6 обумовлені норми тимчасового валютного регулювання, яке буде використовуватися аж до повного переходу на нерегульовані валютні взаємини.

Акт номер 7 є тимчасовим заходом і вводиться як засіб захисту економіки і фінансової системи від кризових ситуацій на грошово-кредитному ринку. Після відновлення нормальної макрофінансової стабільності, всі тимчасові акти підлягають скасуванню. А валютне регулювання буде керуватися постійними актами 1,2, і 3.

В інструкції про порядок валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту, а також імпорту товарів міститься ряд інноваційних рішень, які повинні привести до зменшення тимчасових і фінансових витрат бізнесу на подачу звітності щодо валютних операцій перед держорганами.

Інструкції документа регламентують:

  • скасування контролю за термінами розрахунків за зовнішніми неекономічним контрактами на суми операцій до 150 тис. грн;
  • на відміну контролю за термінами розрахунків для експорту всіх видів послуг і робіт (після отримання Національним банком відповідного подання від Кабінету міністрів) і скасування дублюючих звітів банків про порушення термінів розрахунків за зовнішньоекономічними операціями в Державну фіскальну службу, сьогодні така звітність подається в паперовій формі.

У положенні про окремі інструменти по стабілізації грошово-кредитного ринку оговорюються:

  • порядок резервування коштів банками, які залучають іноземну валюту за короткостроковими депозитами і кредитами від нерезидентів;
  • встановлюється порядок надання банками інформації про кредитні договори, які передбачають виконання резидентами боргових зобов'язань перед нерезидентами-кредиторами.

Дані положення планується використовувати в тих випадках, якщо виникають обставини, які несуть загрозу стабільності фінансового ринку. При виникненні таких ситуацій НБУ може використовувати:

  • право встановлювати обов'язкову продаж частини надходжень в іноземній валюті;
  • граничні терміни розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів;
  • вводити ліміти на здійснення окремих валютних операцій і встановлювати особливості здійснення операцій.

У самому Національному банку відзначають, що перераховані вище інструменти будуть використовувати в разі значного зниження курсу національної грошової одиниці, зниження міжнародних резервів, обсягів фінансових вкладів у банківській системі або ескалації суспільно-політичної ситуації або виникнення інших істотних ризиків для макроекономічної і фінансової стабільності.

Якщо фінансова ситуація всередині країни буде стабільною, то НБУ буде продовжувати проводити політику валютної лібералізації фінансового ринку відповідно до встановленого плану, початок якого було закладено ще в 2015 році.

В кінцевому підсумку НБУ планує зняти всі обмеження на проведення валютних операцій і забезпечити режим вільного руху капіталу, який є частиною Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Черговий етап валютних пом'якшень відбудеться вже 7 лютого 2019 разом зі вступом в силу Закону "Про валюту і валютні операції".

Отримати вигідну пропозицію по фінансовій допомозі. Дешеві короткострокові позики від Money24.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн