НБУ

НБУ спільно з ФГВФО і фахівцями Світового банку розробляють новий механізм врегулювання неплатоспроможних банків

30.03.2019

Новини

Нацбанк місці з Фондом гарантування вкладів фізосіб планують поліпшити механізм врегулювання виплати вкладів. Для цього планується заручитися допомогою Світового банку.

Реалізація даного проекту є вимогою Європейського союзу за договором про асоціацію з ЄС. Йдеться про директиву 2014/59 Bank Recovery and Resolution "BRRD", в якій говориться про відновлення платоспроможності та врегулювання неплатоспроможних банків.

У відповідність з директивою BRRD, Україні буде потрібно змінити ряд законів і впровадити нові, концептуальні рішення. Група аналітиків НБУ, ФГВФО і Світового банку запропонували ключові заходи, які необхідно реалізувати для поліпшення поточного законодавства у відповідність з нормами директиви 2014/59. У документі викладені реальні кроки, які необхідно зробити Україні для того, щоб посилити стабільність фінансового сектора в цілому, і знизити державне регулювання.

Один з представників робочої групи - перший заст. голови НБУ Катерина Рожкова дала коментар даного процесу: «Протягом банківської кризи 2014-2016 років успішні операції по відновленню платоспроможності банків були рідкісними. Цей процес був неможливий через відсутність у регулятора необхідних повноважень з раннього втручання і занадто пізніх тригерів визнання банків «проблемними» і «неплатоспроможними». Саме тому потрібно вдосконалити режим відновлення діяльності і врегулювання неплатоспроможності банків з метою кращої готовності до потенційних фінансових викликам і створення потужних державних механізмів антикризового управління».

Серед рекомендованих заходів відзначається впровадження механізму перспективного планування відновлення і врегулювання банків. В першу чергу банки повинні будуть розробити план відновлення діяльності протягом обмеженого періоду часу. ФГВФО повинен буде розробити план врегулювання діяльності тих банків, які потраплять в статус неплатоспроможних.

Також йдеться про те, що план врегулювання повинен включати в себе процеси перспективного планування та раннього втручання при виявленні ризикованих ознак. Втручання на ранньому етапі дасть можливість не допустити проведення банкам ризикованих операцій, і дозволить приймати ефективні заходи по нормалізації діяльності.

Зміни в законодавчій базі наділять НБУ повноваженнями вживати заходів раніше - на стадії, коли банк виконує нормативи, але його кількісні та якісні показники вказують на погіршення або можливе погіршення фінансового стану. Такими заходами можуть стати вимога про часткове/повне відсторонення або заміну керівництва банку, внесення змін в організаційну структуру банку або стратегії його діяльності тощо.

Діючі в даний час механізми пропонується об'єднати в один, більш ефективний і радикальний. Це дозволить Нацбанку реагувати швидше, ще до того, як банк став неплатоспроможним. ФГВФО отримає більше можливостей маневру у вирішенні питань про ліквідацію проблемних банків. Серед рекомендованих змін, в першу чергу йдеться про наступне:

  • Поліпшити інструмент врегулювання неплатоспроможності.
  • Змінити або адаптувати існуюче законодавче поле для врегулювання питань про визнання банків неплатоспроможними, або отримання статусу проблемний.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн