банківські кредити

Ситуація у банківській сфері кредитування станом на 2017 рік

06.03.2017

Новини

На сьогодні стан ринку банківського кредитування в Україні залишає бажати кращого. Незважаючи на те, що на початку року багато банків заявили про свій намір збільшити процент видачі кредитів, звіт НБУ за минулий рік демонструє погіршення ситуації. Кількість заявок, що схвалюються, поступово скорочується.

Із сотні українських банків насправді видають кредити лише близько 15 установ. З них три - це державні банки, решта в основному мають іноземний капітал. Найбільш за 2016 рік постраждала сфера кредитування населення: за 11 місяців об’єм позик фізичним особам знизився на 8.2%, порівняно з попереднім роком. Однак було зафіксовано збільшення кількості довгострокових кредитів, котрі видаються юридичним особам. Цей показник виріс на 40%.

Чому банки не хочуть давати кредити?

Основною причиною, через яку банки не бажають видавати позики, експерти називають накопичення так званих проблемних кредитів. Видавати нові у фінансових установ просто немає можливості, оскільки сума заборгованості фізичних осіб перед банками перевищує 89 міліардів гривень. При цьому права кредиторів недостатньо захищені на законодавчому рівні, банки практично не мають можливості примусити неплатників піти на компроміс та погодитися на реструктуризацію боргів.

Як результат, банки дотримуються політики ретельного відбору потенційних позичальників, висуваючи до них жорсткіші вимоги:

  • Гарна кредитна історія за останні 2-3 роки;
  • Регулярне отримання офіційного доходу;
  • Наявність ліквідної застави.

Однак навіть за відповідності усім цим вимогам, шанс отримати кредитні кошти не такий високий. Ймовірність схвалення заявки - від 50 до 75%.

Чому позичальники не поспішають у банки?

Разом з тим, що банки не видають кредити населенню, саме населення не поспішає брати у борг. Відповідно до звіту НБУ, кількість споживчих позик, що були видані минулого року, скоротилася на 5%. У той же час об’єм іпотечних кредитів зменшився на 17%. Є дві причини ситуації, що склалася - це високі відсоткові ставки та низька платоспроможність фізичних осіб.

Деякі банки видають споживчі кредити населенню, але лише на невеликі суми - у середньому, 9-10 тис. гривень. Трохи краще йдуть справи з кредитними картками - ліміт по ним може досягати 30 тис. гривень. Що стосується іпотечного ринку, то, незважаючи на загальне скорочення кількості виданих кредитів за 2016, під кінець року ситуація дещо поліпшилась. У третьому кварталі було зафіксовано як збільшення попиту з боку населення, так і зростання числа схвалених заявок.

Що прогнозують експерти?

Аналітики прогнозують помітне поліпшення ситуації на ринку банківського кредитування у 2017 році. Очікується зростання об’ємів автокредитування - на 25%, а також іпотечного кредитування - на 15%. Однак прогноз справдиться лише у тому випадку, якщо курс гривні буде лишатися на прийнятному рівні.

Що стосується відсоткових ставок - тут точки зору різняться. Одні експерти дотримуються думки, що вони можуть знизитися лише для юридичних осіб, а для населення залишаться на тому ж рівні - близько 30%. Інші зазначають, що є надія на зниження відсоткових ставок по кредитам для фізичних осіб - на 3-4%. Зменшення ставок у перспективі також залежить від політики НБУ. За сприятливих умов, регулятор може знизити облікову ставку вже наприкінці першого півріччя 2017.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн