Центробанк повідомив про можливе підвищення облікової ставки
25.07.2018
На засіданні профільного комітету НБУ було розглянута ідея про можливе підвищення облікової ставки. Такі наміри планувались ще раніше, у червні місяці, тоді герулятор висловився про необхідність підвищення облікової ставки. Зміни можуть вступити в силу вже в вересні, у разі, якщо ймовірність ризику зростання інфляції значно виросте. Таке формулювання використовував профільний комітет на засіданні монетарного комітету.
Не так давно, а саме 12 липня, Нацбанк проводив подібне засідання, в результаті якого стало зростання облікової ставки з 17% до 17,5%. Тоді глава НБУ прокоментував поточну ситуацію так: "в разі, якщо ризики підвищення інфляційного тиску посиляться, Нацбанк може продовжити підвищення облікової ставки - до тих пір, поки за допомогою жорсткої монетарної політики інфляція не буде приведена до встановлених НБУ орієнтирів". Примітно те, що велика частина членів монетарного комітету висловилося за підйом рівня облікової ставки до 18%, а не 17,5%, але врешті-решт, було прийнято менш радикальний варіант, що враховує інтереси фінансових компаній і банків. Підвищення облікової ставки на 100 пунктів (100 пунктів еквівалентні 1 процентному) дозволить звести до нуля інфляційні ризики і відновити економіку в межі запланованого діапазону на 2019 рік. Крім того, таке підвищення буде сприяти посиленню довіри до інфляційних цілей і поліпшенню очікувань", - так аргументували своє рішення члени комітету, які виступили за більш жорстку монетарну політику.
Однак узгодження реального показника відсоткової ставки пройшло не без конфліктів, деякі члени монетарного комітету не підтримали ініціативу НБУ одноголосно. Три члена групи запропонували підняти ставку на 50 пунктів, що відповідає 0,5%, а один член комітету взагалі запропонував залишити ставку на колишньому рівні. Така пропозиція була аргументована відсутністю впливу монетарної політики на споживчий попит з-за різкого зростання реального рівня зарплат і потоку грошової маси від трудових мігрантів.
"Такі ефекти не можуть коригуватися тільки за рахунок жорсткої монетарної політики. Навпаки, в разі ускладнення умов кредитування бізнесу може не встигати за нарощуванням продуктивності виробництва так само швидко, як ростуть зарплати, що, відповідно, може негативно вплинути на конкурентоспроможність вітчизняного виробника", - слова єдиного члена комітету, який висловився проти підвищення облікової ставки.
Споживчі настрої в Україні
Статистика споживчих цін в Україні за станом на червень 2018 не змінилася в порівнянні з попереднім місяцем. Але якщо порівнювати річні показники 2017 і 2018 року, то стає очевидним, що зростання споживчих цін сповільнилося до 9,9%, а рівень інфляції склав 9% (мається на увазі інфляція яка залежить від грошово-кредитної політики і політики валютного курсу). Згідно з прогнозом НБУ, рівень інфляції на кінець 2019 року не повинен перевищувати 5,8%, щоб досягти цільового діапазону, який був спланований регулятором. Варто зауважити, що в НБУ очікують уповільнення зростання інфляції до рівня 5%.
Згідно з планом Мінекономрозвитку, схваленому 11 липня, рівень інфляції повинен знаходиться в діапазоні до 9,9% на 2018 рік, і показувати зниження в порівнянні з 2017 роком і показником інфляції 13,7%. Прогнозується ріст цін до 7,4% у 2019 рік і до 5,6% у 2020 році, на 2021 рівень інфляція не повинна перевищити 5%. На думку заступника голови Нацбанку Дмитра Сологуба, облікова ставка є показником і орієнтиром еталона вартості грошей, на думку НБУ. Крім того, вартість рефінансування банків також визначається обліковою ставкою НБУ - при зниженні ставки банкам доведеться витрачати менше грошей на обслуговування рефінансування.