законопроект

Верховна Рада розглядає законопроект про створення единого реєстру боржників

21.09.2017

Новини

Кабінет міністрів України передав до Верховної Ради законопроект про створення та ведення кредитного реєстру всіх банків. Це є однією з умов подальшої співпраці з Міжнародним валютним фондом МВФ.

Новий проект про створення единого реєстру боржників

 «Це робиться для того, щоб уникнути ризиків при наданні кредитів, а також для проведення адекватної оцінки розміру кредитного ризику. Що буде сприяти підвищенню надійності банківської системи, посиленню захисту інтересів вкладників та інших кредиторів банків », - пояснили в Національному банку України, який буде керувати даними реєстром.

Офіційно новий законопроект отримав назву «Про внесення змін до деяких законів України щодо створення та ведення кредитного реєстру Національного банку України» за номером 7114. Даний закон передбачає створення єдиного централізованого реєстру боржників всіх банків. Вся інформація про боржників буде збиратися і зберігатися в одному місці, туди будуть надходити дані як про фізичних, так і юридичних осіб. У базу буде вноситься інформація від всіх діючих банків, а також тих, які оголосили про своє банкрутство і ліквідацію. При цьому, нова міра ніяк не стосується вже існуючих, приватних баз та реєстрів боржників кредитних компаній. На сьогоднішній момент в Україні функціонує чотири приватних реєстру кредитних історій.

Єдиний реєстр боржників дозволить банкам більш якісно відбирати потенційних клієнтів для видачі кредитів. Можна буде аналізувати фінансову історію і бачити тих, хто раніше мав проблеми з погашенням кредитів і більш точно оцінювати ризики надання позики.

Така практика є в багатьох країнах Європи, Чехії, Румунії, Австрії, Болгарії та ін. Вони суміщають одночасне співіснування приватних та державних реєстрів, що дає високий показник ефективності. Наприклад, в Німеччині збором і зберіганням фінансових даних займається бюро Schutzgemeinschaft für allgemeine Kreditsicherung (Schufa). Ця організація зберігає інформацію не тільки про кредитну історію, також в базу вноситься інформація про сплату комунальних послуг, плату податків, телефонного зв'язку, інтернет та ін. В Німеччині, для можливості отримання кредиту, позичальник повинен офіційно мати статус «Schufa». Такий норма використовується в багатьох фінансових відносинах і дозволяє оцінити рівень платоспроможності людини.

Право на таємницю і нерозголошення особистих даних

В Україні законодавчо закріплено право на нерозголошення персональної інформації громадян. У зв'язку з цим, законність створення реєстру зберігання особистої інформації і передачі іншим особам, стає сумнівною з точки зору гарантувань конституції. Як запевняють у Нацбанку, новий законопроект враховує ці особливості і передбачає можливість доступу до своєї особистої інформації в єдиному реєстрі, з правом подачі вимоги вносити зміни в разі некоректності інформації в реєстрі.

Боргова яма українців

Станом на 2017 рік загальний борг українців (фізосіб і підприємств) перед банками становить близько 650 млрд. гривень. Понад 55% відсотків всіх кредитів є проблемними і не обслуговуються. Пояснюючи таку ситуацію, експерти сходяться на думці, що існує кілька причин, перша, пов'язана з економічною кризою з 2014-2015 роках, девальвацією національної валюти. Також тому сприяла анексія Кримського півострова і ведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн