Коли очікувати зростання кредитування економіки
24.11.2017
Економічний розвиток країни неможливий без своєчасного фінансування. Можливість отримати інвестиції дозволяє підприємствам розвиватися і збільшувати оборот. В Україні сьогодні склалася парадоксальна ситуація, коли і банки хочуть збільшувати обсяги кредитування, і позичальники шукають можливість залучити додаткові кошти. Але, незважаючи на це, Нацбанк реєструє зниження обсягів видачі кредитів для підприємств і приватних компаній. На додачу Нацбанк збільшив облікову ставку, що негативно вплине на найближчі перспективи зниження кредитних ставок для підприємств.
У звіті Національного Банку України говориться, що за минулі 9 місяців цього року сумарний корпоративний кредитний портфель банків зменшився на 1,7%. Якщо розглядати даний процес в гривні, то виходить, що за станом на 1 січня 2017 кредитний портфель зменшився на 14,5 млрд гривень, до 832,5 млрд гривень.
У той же час, Нацбанк відзначає зростання кредитування малого і середнього бізнесу з початку третього кварталу.
"Звіти банків за перше півріччя 2017 року показують нам активне кредитування сегментів малого та середнього бізнесу. Всі основні гравці банківського ринку прагнуть збільшити свої кредитні портфелі. Позитивні зміни за цей рік відбулися як в пропонованих продуктах кредитування, так і в термінах їх надання. Якщо раніше більшість банків декларувало термін розгляду запиту клієнта на фінансування в середньому від 14 до 30 днів, то зараз для прийняття рішення банку потрібно від 2 до 7 днів ", - розповідає директор департаменту по роботі з малим бізнесом ПУМБ Олена Рудик.
Що очікувати від кредитування
Відповідно до проведених соціальних досліджень, Нацбанк очікує зростання рівня інвестиційної активності в наступні 12 місяців, і як наслідок, потреба в залученні позикових коштів буде рости. За таку позицію проголосували 37,8% опитаних респондентів. При цьому близько 38,5% опитаних, вважали б за краще брати кредити в гривні.
Перешкодою зростання кредитування продовжує залишатися занадто висока процентна ставка - 66,1%. Хоча, статистика опитувань говорить про те, що процентна ставка не є головною перешкодою для зростання обсягів виробництва. Більш значущими перешкодами залишаються наступні чинники: висока вартість енергоресурсів, дорогі матеріали і сировина, нестача капіталізації і нестабільна політична ситуація в країні.
Банки готові кредитувати. На думку експертів, банки мають вільні ресурси для активізації корпоративного кредитування дрібного і середнього бізнесу.
Скільки буде коштувати кредит для бізнесу
Одним з найважливіших факторів активізації процесу корпоративного кредитування є показник вартості кредиту. Яка буде процентна ставка в наступному році? На скільки стабільна буде фінансова система країни?
Динаміка руху процентної ставки не стоїть на місці, але в цілому, експертами відзначається поступове зниження. На сьогодні, процентна ставка не перевищує 15% річних. За рік, ставки в гривні знизилися на 2,5-3,5 відсотків.
Однією з причин зменшення процентної ставки стало зниження вартості залучення коштів. В середньому, банківська ставка по депозитах знизилася з 17% до 14% річних.
Оцінити рух процентної ставки можна за рівнем облікової ставки НБУ. Даний показник використовується державою при рефінансуванні банків. З урахуванням рівня облікової ставки встановлюється і вартість депозитних сертифікатів Нацбанку. Якщо НБУ зможе контролювати зростання інфляції в країні, це дозволить знизити облікову і процентну ставки і очікувати зростання кредитування дрібного і середнього бізнесу вже на початку весни 2018 року.