ставка по депозитах

Банки ставлять в незручне становище, намагаючись змусити підвищити ставки по депозитах

09.10.2018

Фінанси

Нацбанк прорахувався в стратегії монетарної політики. Піднімаючи рівень облікової ставки рік тому, регулятор мав намір викликати зростання ставок на банківські депозити. Це в свою чергу повинно було призвести до припливу грошової маси від українців в банківські вклади, зменшивши купівельний інтерес і, як наслідок, інфляційні ризики.

«Підвищення облікової ставки буде стимулювати приплив заощаджень в банківський сектор і тим самим стримувати споживчий попит», - стверджували в НБУ в минулому році, коли почали піднімати облікову ставку. На поточний момент облікова ставка зросла з позначки 12,5% ло17,5%.

Очікуваного результату НБУ не отримав, банки не стали піднімати свої ставки на депозитні продукти. Все відбувалося з точністю навпаки, банки не піднімали ставку, не дивлячись на всі створені для цього умови. За перше півріччя 2018 сумарний прибуток банків склав 8,3 мільярда гривень. Для порівняння, за перше півріччя 2017 року банки не тільки не отримали прибуток, а й закінчили період зі збитками 1,85 мільярдів гривень.

Як розвивалася ситуація з депозитними ставками

На початку 2018 року гривневі тримісячні депозити подешевшали на 1,12 п. п. до позначки 13,45%), а потім, ще на 0,09 п.п. Шестимісячні вклади втратили в прибутковості 0,18 п. п. і 0,25 п. п. відповідно (до 14,22%), а річні - 0,04 п. п. і 0,48 п. п. (До 14,29%).

Ситуація змінилася в період з липня по серпень, коли деякі банки незначно підняли ставку, але пов'язано це було з необхідністю залучення додаткових гривневих активів для забезпечення потреб кредитних програм. У цей період ставки виросли на 0,16-0,19 п. п.

Останню зміну облікової ставки аналітики пояснюють по-своєму, в кінці серпня спостерігався відтік гривневої ліквідності з банківської системи до 34,5 млрд гривень. У той же час на рахунки Держказначейства надійшов 21 мільярд гривень. Плюс до всього цього НБУ провів валютну інтервенцію на суму не менше 15,5 мільярдів. Це призвело до того, що банки, які обслуговують великі компанії, що скуповують валюту, зазнали гостру нестачу гривні.

Аналітики Нацбанку констатують, що підвищення облікової ставки в парі з зниженням гривневої ліквідності призвело лише до того, що банки незначно підняли депозитну ставку для вкладів юросіб, а ставка для фізосіб не змінилася.

 «Ми бачимо дуже чітку кореляцію між нашою ставкою і ставкою по депозитах юросіб, оскільки вони, як правило, короткі, і банки платять юрособам ставку дуже близьку до нашої ставки в 17,5%. По фізичним особам, коли ми почали цикл підвищення ставки для зниження інфляції, банки майже припинили зниження ставок по депозитах, і зараз вони знаходяться приблизно на тому ж рівні, що і півроку тому. Але ми очікуємо, що ситуація зміниться, що банки вже в кінці цього року будуть активно підвищувати ставки по депозитах населення », - прокоментував Олег Чурій.

В даний час банки роблять ставку на вклади від населення, тому що саме цей ресурс є довгостроковим і може забезпечити стабільно довгу тенденцію на фінансовому ринку. Вклади від юросіб, в своїй більшості - це короткострокові ресурси, які розміщуються на період від тижня до місяця.

Де банки будуть шукати джерела гривневого фінансування

Найцікавішим джерелом фінансування з точки зору прибутку і відповідальності є депозитні програми банків. Ще одним джерелом вважається спосіб використання кредитів рефінансування НБУ, ставка становить 19,5%. Деякі банки були змушені звернутися за рефінансуванням, загальний обсяг якого з 1 по 30 серпня склав понад 10,4 млрд грн, з них 8,7 млрд грн - овернайт. Є ймовірність, що НБУ підніме облікову ставку ще раз, це може статися в жовтні або листопаді.

Подальший попит на рефінансування буде залежати тільки від ставки на міжбанківському і клієнтському ринку. Якщо облікова ставка знову виросте, це призведе до падіння попиту на рефінансування на ринку кредитування.

Тому Нацбанк намагається переорієнтувати банки на залучення ресурсів від населення, а це зажадає підвищення ставки за депозитними програмами.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн