депозитні вклади

Банкіри готові підняти ставку по депозитах тільки в разі нестачі гривневої ліквідності

13.09.2018

Фінанси

Українці віддають перевагу доларовим депозитним вкладам ніж національній валюті. Згідно зі статистикою, наведеною Нацбанком, обсяг гривневих депозитів у серпні скоротився на 1,3%, що склало суму 251,7 мільярдів гривень. Населення країни не просто воліє зберігати заощадження в доларах, а й активно нарощує накопичення в зелених купюрах, залишки на їхніх валютних рахунках збільшилися на 2,2% - до 8,7 мільярдів доларів.

Схожу картину можна було спостерігати і на рахунках корпоративних клієнтів, бізнесмени скоротили свої гривневі заощадження на 6,8%, до 24,8 мільярда гривень, і одночасно збільшили валютні заощадження на 2,1%, до 5,2 мільярда гривень.

Причини того, що відбувається

Пояснити зміни, що відбулися досить просто - в Україні спостерігається зростання девальвації національної валюти, якщо місяць тому курс гривні до долара становив 26-27 гривень за долар, то за станом на 12 вересня, курс перевищував позначку 28 грн./долар. Варто відзначити, що за прогнозами Нацбанку курс гривні може піднятися до 30 грн. за долар, ще до кінця цього року.

Також свою роль зіграла і ставка по банківських депозитах. Сьогодні середня ставка по депозитах в гривні складає 10,8% річних, що трохи вище рівня інфляції. За весь 2018 рік практично не спостерігалося змін в її показниках, що в кінцевому результаті не дозволило вкладникам отримати прибуток. Якби банки підняли ставку по депозитах вище, то на сьогоднішній день це дозволило б відіграти курсову різницю, просто змінивши ставку.

Така ж ситуація і зі ставкою по доларових депозитах. Зростання ставки в серпні відбулось всього лише на 0,2%, - з 1,2% до 2,5%. І то, це відбувалося через свої інтереси банківських фінансистів для спекулятивних маніпуляцій на міжбанку.

Проте бізнес готувався до нового бізнес-сезону, тому вкладався не в банківські рахунки, а у власний розвиток. Тому депозитний портфель корпорацій скорочувався. Компанії як і раніше кредитують не дуже активно, тому вони покладаються на свої сили, вкладаючи зароблене і накопичене в подальший розвиток.

До чого це призведе

Погіршення ситуації на ринку депозитів не сильно позначилося на ринку кредитування. Рівень ліквідності, накопиченої за попередні місяці, дозволив банкам продовжувати кредитування в колишніх обсягах. Роздрібний гривневий кредитний портфель банківської системи, за підрахунками НБУ, збільшився на 4% (до 126,2 млрд. грн.), а корпоративний - на 1,8% (до 480,3 млрд. грн.). Вартість кредиту знижувалася тільки для населення, середня вартість роздрібних кредитів в серпні скоротилася з 32% до 31,8% річних. У той час як гривневі позики для бізнесу подорожчали на 1% - до 17,9% річних. Але навіть після цього попит на них зростав на старті нового ділового сезону, і швидше за все, продовжить збільшуватися протягом всієї осені.

Стабільне зростання попиту на продукт кредитування - це єдиний шанс для вкладників отримати більший прибуток. Банкіри будуть підвищувати ставки по депозитах тільки в разі зростання інтересу до кредитних пропозицій, в цьому випадку банкірам знадобиться більше грошей, щоб покрити попит.

Варто відзначити, що банки трохи підняли ставку по депозитах після того, як Нацбанк в черговий раз підвищив облікову ставку. Фінансисти відзначають, що очікувати осіннього зростання депозитної ставки не варто, якщо вона і виросте, то зовсім не на багато, не більше 0,5%, і тільки щодо гривневих депозитів. Основна причина - наявність достатнього ресурсу ліквідності. При необхідності банки зможуть спокійно отримати необхідні ресурси всього лише трохи піднявши ставку. Українці ставляться до банків насторожено, але суми до 200 тисяч гривень вкладають, так як держава гарантує повернення суми вкладу через Фонд гарантування вкладів фізосіб.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн