Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення кредитування

Що змінитися завдяки законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення кредитування»

11.07.2018

Фінанси

Закон про відновлення кредитування, про який ми писали раніше, внесе розуміння і порядок у взаємовідносинах між позичальниками і кредиторами. Після довгих обговорень і уточнень Верховна Рада прийняла дану норму на початку цього місяця. Ринок кредитування очікує суттєва зміна правил взаємовідносин.

Уточнююча норма дозволить врегулювати цілий ряд недоліків чинного законодавства, які знижують ефективність роботи банківського сектора і не вирішують покладені на його завдання. Врегулювання таких проблем, як непрацюючий інститут поруки, недосконалість інструментів позасудового врегулювання, схеми незаконного виведення майна з-під обтяження кредитора, прогалини в питаннях погашення кредитів при спадкуванні, буде сприяти зниженню кредитних ризиків банків.

Що зміниться завдяки закону

  • Скасовується вимога обов'язкового нотаріального посвідчення договору-застави на транспортний засіб. Знижено вартість послуг клієнтів банку при оформленні кредиту під заставу автомобіля.
  • Зміни в направлені кредитування з плаваючою кредитною ставкою. Тепер банк повинен повідомити клієнта протягом 15 днів, наступних за датою, коли набуде чинності ця ставка. Раніше закон трактував так: «за 15 днів до вступу в силу зміни кредитної ставки». У разі незгоди позичальника з новими умовами кредитування, він зобов'язаний погасити всю суму позики за старою ставкою не пізніше 30 днів з моменту отримання повідомлення про нових умовах.
  • В іпотечному кредитуванні банк зобов'язаний знімати всі обмеження протягом 14 діб після погашення позичальником всіх зобов'язань. Правда законом не обмовляється відповідальність банку за порушення в даного роду зобов'язаннях.
  • При судовому зверненні по стягненню на предмет іпотеки, початкова ціна нерухомого майна, по якій іпотекодержатель на підставі рішення суду може перетворити на власність або продати предмет іпотеки третій особі, може бути визначена судом на підставі клопотання іпотекодавця або іпотекодержателя. Це дозволить уникнути ситуацій, коли нерухомість переходила у власність іпотекодержателя за ціною, встановленою в іпотечному договорі і яка зазвичай істотно занижена на користь іпотекодержателя. При цьому якщо предмет іпотеки за рішенням суду підлягає продажу на публічних торгах в процесі виконавчого провадження, ціна предмета іпотеки буде визначатися не рішенням суду, як це було раніше, а суб'єктом оціночної діяльності під час проведення виконавчих дій по виконанню рішення суду. Це дозволить реалізувати іпотечне майно з урахуванням дійсно ринкових цін на нерухомість. Максимальний дисконт, на який може розраховувати іпотекодержатель в разі придбання ним самим предмета іпотеки на прилюдних торгах, становить 30% від початкової ринкової вартості нерухомого майна - в разі визнання трьох відкритих торгів не збувшимися.

Що зміниться для кредиторів

  • Виправлені помилки в договорі кредитування, пов'язані з припиненням дії договору поручительства. Раніше при зміні умов договору, зокрема при збільшенні розміру зобов'язань боржника, поручитель звільнявся від своїх зобов'язань, якщо така зміна відбулася без письмової згоди поручителя. Після внесення правок до закону, поручитель несе відповідальність разом з позичальником в обсязі, який існував до моменту внесення змін до договору кредитування. Також для кредиторів встановлений період часу, протягом якого він може пред'являти позов з приводу забезпеченого порукою зобов'язання, він становить 3 роки.
  • Процедура ліквідації юрособи, що є боржником, не припиняє поручительство, заставу чи іпотеку, в разі, якщо кредитор встиг подати позов до поручителя до внесення запису до реєстру юридичних осіб, що проходять процедуру ліквідації.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн