Що заважає банківській системі бути прибутковою
28.05.2018
Відповідно до проведеного звіту від Нацбанку, більше половини всіх кредитів в портфелі банківського кредитування відносяться до проблемних. Лідерами негативного рейтингу є державні банки. На кінець першого кварталу 2018 року гіршу статистику показав ПриватБанк, в його портфелі знаходиться 86% проблемних кредитів, інші банки мають трохи кращі показники, близько 60% непрацюючих позик. Далі йдуть банки з іноземним капіталом - 43% проблемних кредитів, і завершують рейтинг комерційні українські банки з показником приблизно 30%. Середній показник по ринку кредитування знаходиться на позначці 56,38%.
Коментар Нацбанку щодо такої несприятливої ситуації досить своєрідний, на його думку, несприятливі тенденції зростання показника NPL пов'язані з одноразовим негативним ефектом, який з'явився при переході на нові, міжнародні стандарти фінансової звітності.
«Частина нарахованих, але не сплачених процентних доходів була зарахована до резервів. Тому обсяги загальних і непрацюючих активів одноразово зросли. У той же час, за перші три місяці банки змогли здійснити ряд успішних реструктуризацій, що, безумовно мало позитивний ефект на загальний портфель непрацюючих кредитів ».
Джерелами заборгованості є кредити в іноземній валюті, які належать до корпоративного сектору кредитування, а також роздрібної іпотеки. Значна частина проблемних кредитів - це ті позики, які накопичилися за останнє десятиліття, в тому числі і за момент фінансової кризи в 2008 році.
Головний фінансовий регулятор в країні активно бореться з проблемою зростання рівня NPL, в кінці минулого року були прийняті зміни в законодавство, які зобов'язують банки збільшити свої резерви, провести оцінку ризиків. Ті з фінансових установ, що не змогла збільшити свій капітал до рекомендованого Нацбанком, були ліквідовані. Але незважаючи на вжиті заходи, зміни відбуваються повільно і не відразу. В більшій мірі винна в цьому недосконала законодавча база та неспроможність судової системи. До проблем судової системи відноситься відсутність норм роботи виконавчих служб в частині стягнення боргів і офіційних методів впливу на недобросовісних позичальників.
Проблеми з іпотекою ставлять систему кредитування в ризиковане становище
Крім існуючих проблем, масло в вогонь підливають депутати Верховної Ради. З 2014 року в кабінетах Ради загубилося 15 законопроектів, які покликані вирішити проблеми проблемних кредитів. Але деяким депутатам просто не вигідне ухвалення цих законів, тому що вони самі мають великі позики в банках і не можуть їх повернути.
На сьогоднішній день частка валютної іпотеки становить близько 19% кредитного портфеля країни, що в грошовому еквіваленті дорівнює 34 млрд гривень. Більше 90% всіх іпотечних кредитів є проблемними і це дуже негативно позначається на всій фінансовій системі України.
Що може змінити ситуацію, що склалася
В кінці року був прийнятий закон про введення єдиного кредитного реєстру, вести який доручили Нацбанку. В даному реєстрі міститься інформація про проблемних позичальників, розмір боргу яких перевищує 100 000 гривень. Отримати інформацію з реєстру зможе будь-який банк, це дозволить більш якісно відбирати потенційних позичальників і знизити ризик виникнення проблемних позик. Надалі такий порядок дозволить знизити ризики кредитування та знизити його вартість для споживача, що в кінцевому підсумку дасть поштовх до активізації кредитування.
Але як бути з уже існуючими «мертвими кредитами» на даний момент банківський капітал втратив або заморозив суму 16,7 млрд гривень у вигляді неповернених коштів. Нацбанк провів 12 процедур реструктуризації, які дозволили вирішити проблемні кредити на суму 8 млрд гривень.