теплі кредити

Що потрібно знати про «теплі кредити» в 2019 році

12.10.2018

Фінанси

Більше половини сімейного бюджету, який виділяється на опалення житла буде викинуто на вітер. Причому, мова саме про те, що гроші будуть викинуті на вітер, а не вкрадені або загублені. На сьогоднішній день в Україні налічується близько 180 тисяч багатоквартирних будинків і приблизно 7,5 мільйона приватних будинків. Велика частина з цих будинків була введена в експлуатацію понад 20 років тому.

Це був час, коли ніхто не думав про економію енергоносіїв, газ, нафта і вугілля обходилися українцям відносно дешево, по крайній мірі, ніхто не забивав собі голову, скільки потрібно буде платити за опалення в зимовий період. Квартири і будинки будувалися без урахування енергоефективності, тому зараз ми живемо в будинках з тонкими панельними стінами, холодними дахами і вікнами з сантиметровими щілинами. Нинішні реалії такі, що, або плати, або живи в холоді, а вартість теплих батарей для більшості є непідйомним завданням. Пенсії та мізерні зарплати не дозволяють платити необхідні суми. У цій ситуації єдиним виходом стає термомодернізація, з її допомогою можна знизити витрати до 70-80%. Найбільш ефективні заходи з утеплення житла:

  • Зовнішнє утеплення стін житла (дозволяє підвищити енергоефективність до 20-25%)
  • Установка сучасних вікон (дозволяє підвищити енергоефективність до 10-15%)
  • Заміна теплопровідних елементів і систем опалення (дозволяє підвищити енергоефективність до 30%)
  • Установка лічильників теплової енергії.

Незважаючи на очевидні і зрозумілі заходи з утеплення житла, українці все одно не можуть собі дозволити провести необхідні роботи з модернізації, і причина тут завжди одна - нестача коштів. В європейських країнах подібні проблеми вирішуються за допомогою державних програм фінансування. Щорічно держава виділяє значні кошти для кредитування населення за програмами енергоефективної модернізації житла. Наша держава той же робить кроки в цьому напрямку, але поки що цей процес повільний. Працює це так: держава виділяє гроші на кредитування населення під цільову програму енергоефективності житла, оплата сучасних теплозберігаючих технологій для споживача розтягується на значний період і стає фінансово доступною. При цьому значну частину витрат і організацію процесу бере на себе держава. Позичальник що отримав кредит на утеплення, повертає державі кошти поступово, причому використовує ті гроші, які йому довелося б платити за дороге опалення.

Дана програма відома в Україні під назвою «Теплі кредити» і працює вона з 2015 року. Згідно з її умовами, держава компенсує власникові будинку до 20% від вартості, придбаного твердопаливного котла. Також держава компенсує приблизно третину всіх витрат на придбання додаткового обладнання і матеріалів для утеплення.

Якщо мова йде про багатоквартирний будинок, то держава може компенсувати до 70% всіх витрат на термомодернізацію. Погодьтеся, непогані пропозиції, враховуючи, що після термомодернізації жителі будуть жити в відремонтованих теплих будинках і платити менше рахунки за опалення. Не дивно, що протягом трьох років в програмі енергоефективності взяли участь близько трьохсот тисяч українських домогосподарств.

Значна частина цих сімей є учасниками понад дві тисячі ОСББ, які завдяки участі в програмі зробили енергоефективними свої багатоквартирні будинки. Не менш важливий є і позитивний ефект від програми і для іншої сторони процесу - держави. Розрахунки Державного агентства з енергоефективності показують, що результатом реалізації програми є не тільки істотна економія енергоносіїв, а й повернення державі бюджетних коштів, спрямованих на "теплі" кредити у вигляді податків.

І все було б добре, але програма «Теплі кредити», існуючи з 2015 року вже п'ять років, продовжує працювати в експериментальному режимі. Здавалося б, повністю необхідна ініціатива, але на фінансування програми в рік виділяється 270-900 мільйонів гривень. Ця сума дозволяє модернізувати кілька десятків будинків. В Україні зацікавлені в отриманні «теплих кредитів» понад 80% власників житлових будинків. Сума що виділяється, на тлі 40 мільйонного населення країни виглядає як статистична помилка.

У бюджеті на 2019 рік виділено всього 400 мільйонів гривень на програму «теплих кредитів» Де логіка? Чому держава все робить навпаки?

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн