Депутати прийняли закон про "спліт": функції Нацкомфінпослуг тепер буде виконувати НБУ
18.09.2019
12 вересня 2019 року Верховна Рада прийняла закон №1069 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо консолідації функцій державного регулювання ринків фінансових послуг». Законопроект підтримали 294-я голосами.
Перше читання закону (на той момент №2413-а) пройшло ще влітку 2016 року. До цього спроби голосування завершувалися нічим. До єдиної думки щодо доцільності запропонованих реформ не могли прийти не тільки депутати ВР, а й самі представники небанківського сектора.
Законопроект поділяє функції Нацкомфінпослуг. Регулювати ринок страхових, кредитних і лізингових компаній, факторингових організацій, БКІ, ломбардів та інших фінансових фірм буде Національний банк України. Недержавні фонди (такі, як пенсійний, ФФБ та інші) відійдуть під контроль Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Перехідний період відповідно до закону триватиме до серпня 2020 го року. В цей час Національна комісія фінансових послуг продовжить свою роботу в колишньому режимі, а НБУ почне готуватися до прийому справ і вступу в силу нових норм.
Зміни в модель регулювання вносяться з двома основними цілями: знайти більше точок зростання для всіх учасників небанківського сегмента ринку фінансових послуг і забезпечити надійний захист споживачів.
Головною новацією є орієнтація на ризики - цей підхід вже кілька років успішно використовується на банківському ринку. Він дає можливість передбачити назрівання проблем в організаціях і діяти на випередження, а не тоді, коли настає неплатоспроможність. Крім того багато уваги приділено впровадженню стандартів в сфері корпоративного управління для підвищення якості послуг, що надаються і захисту прав клієнтів.
Як зауважили представники Нацкомфінпослуг, страховикам в останні роки досить складно здійснювати діяльність безперервно і довгостроково так, щоб вона відповідала вимогам до платоспроможності, і компанія в будь-який момент могла виконати свої зобов'язання згідно з діючими договорами. Це можна досягти, тільки якщо активи страховика відповідатимуть ризиків, ліквідності, рівню якості і екстреності депозитів.
Нацбанк зі свого боку обіцяє зробити фінансовий ринок більш прозорим і ефективним.
26 провідних страхових компаній підтримали новий закон, що передбачає посилення держрегулювання сектора, щоб на ринку залишилися виключно платоспроможні фірми, які зможуть виконувати перед споживачами взяті зобов'язання.
В їхньому листі до представників верховної влади відзначено, що страхова галузь в усьому світі є найважливішою частиною фінансової системи. А в Україні є ряд проблем, які потрібно вирішити на законодавчому рівні:
- по-перше, мова йде про нездатність регулятора в повну силу виконувати свої функції, через що споживачів часто обманюють недобросовісні організації, залишаючи без належних їм виплат;
- по-друге, велика кількість ненадійних учасників ринку привела до того, що довіра населення до страховиків стрімко падає;
- а по-третє, різні підходи до регулювання діяльності банківських і небанківських фінустанов, що надають однакові послуги, спотворює умови конкуренції і ставить під сумнів прозорість ринку.
Страхові об'єднання НАЦУ і УФУ, які підтримали новий законопроект, висловили надію на якнайшвидше прийняття даної ініціативи в другому читанні. Як було задекларовано в листі, свою подальшу професійну роботу вони бачать в складі єдиної об'єднаної асоціації страхових компаній, яка буде сприяти осучаснення українського страхового законодавства та впроваджувати передові світові практики в ринок і сферу в цілому.