реструктуризація

Добровільна фінансова реструктуризація буде можлива ще три роки

24.09.2019

Фінанси

Ще в жовтні 2016 року Верховною Радою був проголосований Закон «Про фінансової реструктуризації». Ухвалення цього законопроекту було викликано нестабільною фінансовою ситуацією в країні і зростанням кількості проблемних кредитних зобов'язань. Механізми вирішення питань реструктуризації заборгованості покликані не тільки оздоровити кредитні портфелі банків, але й дозволити підприємствам і організаціям, які перебувають на межі банкрутства, як то кажуть, врятувати ситуацію і відновити, або ж продовжити господарську діяльність.

Дія цього Закону втрачає чинності 16 жовтня 2019 року, тому на засіданні Верховної Ради було розглянуто і прийнято Закон під реєстраційним номером 1070 «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення процедури проведення фінансової реструктуризації».

Основоположні зміни механізму фінансової реструктуризації боргів

Прийнятий Закон розширює сферу застосування положень і вносить зміни до деяких статей наступних законів:

  • «Про фінансової реструктуризації» від 19.10.2016 року;
  • «Про іпотеку»;
  • «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень»;
  • «Про захист економічної конкуренції».

Зокрема, передбачається можливість здійснення загальної реструктуризації кредиту для юридичних осіб, які мають загальний контроль за стандартами МСФЗ, але різні кредитні зобов'язання. Зміни також покликані з більшою точністю встановить факт оформлення досудового врегулювання звернення стягнення на заставне майно.

Найбільш часто на практиці при стягненні або реструктуризації заборгованості застосовується метод передачі боржником кредитору права власності на нерухомість і основні засоби, які є предметом іпотеки, або на інше майно, якщо вартість заставних коштів не покриває суми боргу. Але, з огляду на, що дані основні засоби є майже завжди цілісним майновим комплексом підприємства-боржника, то і вимагають згідно з чинним законодавством попереднього схвалення Антимонопольного комітету. Для сторін, що беруть участь в процесі фінансової реструктуризації, знадобиться чимало зусиль, залучення фінансових експертів з боку, додаткових грошових коштів і обмежується терміном в 90 днів. Новий закон спрощує і врегулює це непросте питання, крім того, дозволить боржнику при бажанні отримати заставне майна на умовах фінансового лізингу, оренди для подальшої господарської діяльності і уникнути повного банкрутства.

Прийнятий Закон ще на три роки продовжує можливість добровільної реструктуризації фінансових боргів і за прогнозами аналітиків зменшить кількість проблемних позичальників.

В НБУ вітає прийняття Закону

Перший заступник голови НБУ Катерина Рожкова заявила про те, що Національний Банк цілком і повністю підтримує цей Закон.

Завдяки Закону від 16 жовтня 2016 року за наступні три роки банки реструктуризували проблемних позик на суму понад 30 млрд. Грн., Так що корисність цього Закону не піддається жодному сумніву. Це оздоровив фінансовий ринок країни і дало можливість багатьом підприємствам-боржникам продовжити економічну діяльність.

Ринок кредитування активізується і виникнення нових проблемних боргів неминуче. Тому і необхідні цивілізовані методи і інструменти для вирішення питань з непрацюючими кредитами в законодавчому полі. Але, вирішуючи питання з нинішньою заборгованістю, не слід забувати і про завтрашній день. Наступним етапом має стати створення ринку проблемних боргів, розробка законодавчої бази і створення відповідної інфраструктури, - зазначила представник НБУ.

Ці та багато інших питань діяльності ринку проблемної заборгованості зможе вирішити законопроект про діяльність з управління заборгованістю. Він розроблений при консультативному співробітництві з ЄБРР і найближчим часом буде внесений на розгляд до Верховної Ради. Ухвалення цього законопроекту узаконить спірні питання управління кредитними зобов'язаннями, послужить створенню рівних прав і можливостей для кредиторів і позичальників, дозволить знизити накопичення проблемних боргів на балансах банків.

Е. Рожкова сказала, що НБУ рекомендує всім банкам продовжити подальшу роботу по фінансовій реструктуризації проблемної заборгованості, оскільки даний механізм є одним з найбільш ефективних способів вирішення спірних питань боржників і кредиторів.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн