Як пропадають гроші на банківських картах
09.02.2018
За минулий рік в Україні відзначено збільшення зростання злочинів з банківськими картами. Відділення Нацполіціі, що відповідає за кіберзлочини зафіксувало 3820 звернень про крадіжку електронних грошей з банківських карт на суму 669,6 млн гривень. Згідно зі статистикою, це на 70% більше, ніж в попередньому році. Велика частина злочинів припадала на шахрайські дії з банкоматами і злочини з соціальною інженерією.
Як пропадають гроші
Згідно з даними НБУ, на кожен мільйон безготівкових платежів, які українці здійснювали для покупки або оплати послуг, шахраї крали 77 гривень. Способи шахрайства залишаються такими ж як і раніше - це телефонні афери і кібер - злочини. Мета злочинців полягає в виманюванні у довірливих громадян даних про банківські картки, так звана, соціальна інженерія. Часто шахраї виманюють персональні дані та платіжну інформацію в телефонній розмові, представившись працівником фінансової компанії, в якій обслуговується дана людина. Також не рідко використовується схема, по якій виманюють реквізити та ідентифікаційні дані по телефону, розсилають SMS, щоб ініціювати подальшу комунікацію з власником. Під виглядом справжніх продавців отримують передоплату за неіснуючі товари на свої рахунки.
Сума повного збитку від шахрайства з використанням соціальної інженерії склала 509 мільйонів гривень у 2017 році, що перевищує цифру попереднього року в 1,5 рази.
Як стверджують фахівці безпеки банків, в більшості випадків відбувається масова розсилки і обробка груп людей, з яких жертвами стають самі довірливі. "Рівень надійності зберігання інформації про клієнтів підтверджує успішне проходження банком міжнародної сертифікації стандартів безпеки PCI DSS. Ми постійно обмінюємося інформацією про всі шахрайських" новинки "з іншими банками, тісно співпрацюємо з кіберполіції", - говорить Володимир Москаленко, директор департаменту електронної комерції і платіжних засобів Ощадбанку.
Через інтернет українці стають жертвами фішингових сайтів, які надають фінансові послуги посередника (оплата мобільного зв'язку, перекази грошей та ін.). Це вже інший спосіб шахрайства, який поєднує методи соціальної інженерії і інтернет-шахрайства. За 207 рік було відзначено зменшення кількості фішингових сайтів, а ось сума викрадених коштів зросла майже в 2,5 рази.
Останнім часом втрачає популярність банкоматний вид шахрайства - коли зловмисники встановлюють накладки для перешкоди видачі грошей або зчитувачі динячих на карті клієнта. Банки зуміли звести до мінімуму незаконну модернізацію своїх банкоматів.
Чи може клієнт повернути вкрадені гроші
У більшості випадків повернути гроші не вийде. Якщо клієнт сам передав персональну інформацію третім особам, то і вся відповідальність лежить на плечах клієнта. Щоб отримати шанс повернути гроші, необхідно довести, що він дотримувався всіх правил безпеки і не передавав дані про свою карту. У будь-якому випадку банкіри радять при виявленні фактів крадіжки грошей з карти, відразу ж звертатися в поліцію.
Рекомендації банкірів щодо користування банківським картами завжди однакові, але дотримуючись їх ви на 99% забезпечите себе від шахраїв. Банк ніколи не просить PIN код карти, номер карти, номер телефону, до якого прив'язана карта.