МЕРТ

МЕРТ відзначає стабільне зниження рівня тіньової економіки в Україні

29.06.2018

Фінанси

За даними офіційної статистики, рівень тіньової економіки В Україні знижується вже 3 роки поспіль. Але деякі аналітики не згодні з даною думкою вважаючи, що статистичні дані можна трактувати і по-іншому.

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України надало інформацію, згідно з якою рівень тіньової економіки реально знижується. За 2018 рік відзначено скорочення на 4% з 35 до 31%. Фахівці відомства наводять кілька аргументів, завдяки яким стало можливо подібне:

  1. стабільна макроекономічна ситуація в країні
  2. зниження рівня девальваційно-інфляційних очікувань
  3. стабілізація банківського сектора
  4. зниження системних ризиків
  5. збільшення внутрішнього попиту

Реєстровані поліпшення відбуваються на тлі продовжуючогося військового конфлікту на сході України, серйозних проблем із зовнішнім боргом і низьким рівнем довіри до інститутів держуправління.

Запропоноване трактування даних статистики може говорити про серйозні, позитивні зміни в економіці держави, але може бути і наслідком не зовсім коректної інтерпретації аналізованих даних.

Так, в минулому році зростання ВВП становило 2,5% при скороченні рівня тіньової економіки на 4%. Це говорить про те, що велика частина виробнизтв в Україні вийшла з тіні і почала працювати офіційно. В такому випадку задекларований в минулому році економічне зростання було зумовлене виключно детінізацією, а показники динаміки реального сектора цілком могли при цьому навіть скоротитися. Невелике зростання ВВП говорить про те, що причини скорочення не пов'язані з подіями в економіці, а значить це дійсно перехід з тіні в офіційний простір.

Але, справа в тому, що такий фундаментальний відтік в офіційний простір економіки можливий тільки в деяких випадках, при формуванні динамічного тренда на зростання всіх базових ринків, при проведенні капітальної фіскальної реформи (зниження податкового тиску з одночасним посиленням відповідальності за приховування доходів), після проведення амністії по всім проблемних особам.

Нічого з перерахованого в Україні не проводиться, і більш того, тіньова економіка, будучи наслідком порятунку від банкрутства, через високий адміністративний і податковий тиск, виконує функції соціального стабілізатора. Підприємства і компанії, що працюють в тіні, все ж забезпечують роботою і зарплатою мільйони українських сімей.

У міністерстві економічного розвитку оцінюють рівень тіньової економіки виходячи з кількох міркувань: витрати населення / роздрібна торгівля (рівень тіньової економіки за даним індикатором - 47%); по електричному і монетарному методу (28 і 24% відповідно); за методом збитковості (20%). Жодна із зазначених методик не може бути абсолютно точною, тому в міністерстві розраховують агрегований показник. Саме він і показав зниження рівня тіньової економіки до 31%.

За даними Світового банку, на сьогоднішній день існує п'ять груп тіньового сектора:

  • незаконні види діяльності
  • тіньовий обіг грошових коштів
  • оборот грошей в неформальному секторі
  • власне виробництво домогосподарств для домашніх потреб
  • частина ВВП, втрачена в процесі збору статистичних даних.

Судячи з цієї класифікації, в Україні більшу частину тіні становлять незаконні операції, а всі інші види діяльності є незначними і не завдають істотного впливу.

Але головне укладено в іншому: неформальний сектор економіки - це найнадійніший союзник українського уряду на найближчі 10 років. Союзник, який допомагає забезпечувати соціальну стабільність в країні і годує мільйони українських сімей. Однак союзник тимчасовий, рівно до тих пір, поки у нас в державі не проведуть якісні інституційні реформи, дерегуляцію бізнесу і демонополізацію підприємницького середовища. Ось тоді шляху легальної економіки і тіні розійдуться, як це і сталося в післявоєнній Європі.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн