нбу

Наглядова рада при НБУ надала свою оцінку діяльності НБУ, і дала рекомендації.

08.03.2019

Фінанси

Рада Нацбанку погодилась з оцінкою діяльності верхівки Правління НБУ в частині виконання основних засад грошово-кредитної політики в минулому 2018 році і дала свої рекомендації голові Нацбанку Якову Смолію, а також уряду України.

У звіті наглядової ради йдеться, про те, що політика і основні напрямки діяльності правління НБУ в області грошово-кредитної політики за 2018 рік були успішними. Проведена регулятором політика дозволила не допустити необґрунтованих втрат в економіці і фінансовому секторі країни. Рада рекомендувала вивчити потенційні умови і ризики в напрямку пом'якшення монетарної політики не тільки при чітких сигналах зменшення фактичних інфляційних очікувань, а й при зменшенні базового інфляційного очікування.

У 2018 році в банківському сектору не довелося переживати шокові ситуації. Банки працювали стабільно. Регулятор проводив послідовну реформу, в ході якої кількість банків скоротилася більш ніж на 50, і на кінець року їх залишилося 77. Завдяки продуманій і послідовній політиці, в перші за 5 років отримали прибуток у розмірі 21 млрд гривень.

У минулому році діяльність банків була зосереджена навколо роздрібного кредитування фізосіб в національній валюті. Зростання обсягів роздрібного кредитування значно перевершило обсяги корпоративного кредитування. Хоча, за оцінками Національного банку, ризики, пов'язані з кредитуванням фізичних осіб, є помірними для банківської системи, оскільки їх чиста вартість становить лише 3,5% від ВВП. Подібна структура кредитування істотно ускладнює дієвість монетарного трансмісійного механізму, оскільки ставки залежать переважно від рівня ризику таких кредитів і практично не реагують на зміну облікової ставки.

В НБУ вважають, що використання монетарної політики для зростання економічних показників має сенс тільки при переході до більш м'якої політики монетарних умов. У 2018 році Правління застосовувало підхід балансування між необхідністю приведення інфляції до мети мінімізації втрат економічного зростання від занадто жорсткої монетарної політики. Жорсткі монетарні умови протягом минулого року дозволили Національному банку переломити інфляційні тенденції і стали однією з причин зміцнення обмінного курсу гривні. Гривня посилилася як в номінальному, так і в реальному вираженні.

Наглядова рада НБУ рекомендувала направити зусилля на максимальне зближення до цільових орієнтирів споживчої інфляції, і зменшення її рівня в другій половині 2019 року. Також звернув увагу на необхідність підтримки цінової стабільності при проведенні реформ, зокрема при пом'якшення монетарної політики.

Крім того, на думку членів Ради, Правлінню доцільно провести дослідження з питання впливу зміни облікової ставки на темпи базової інфляції і ступеня впливу монетарних чинників на базову інфляцію.

Рекомендації Ради Нацбанку для уряду України:

  1. Направити зусилля на оптимізацію фіскального навантаження на економіку, зменшити центральне регулювання в бізнес середовищі.

  2. Домогтися максимальної ефективності використання кредитних коштів, наданих міжнародними фінансовими організаціями.

  3. Оптимізувати процеси надходження і відрахування державного бюджету, щоб зменшити можливі ризики інфляційних процесів.

  4. Вжити заходів щодо координації діяльності НБУ і Уряду в монетарній, економічній і бюджетно-фінансовій політиці, щоб зменшити дисбаланс і ризики в національній економіці.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн