Нацбанк прийняв рішення знизити на 0,5% облікову ставку
27.04.2019
З 26 квітня 2019 року Нацбанк незначно, на пів відсотка, знижує облікову ставку з 18 до 17,5%, відсотків. Що це означає, і чим обернеться для українців і економіки? В цілому, найближчим часом змін в економіці і фінансовому секторі не відбудеться. У всякому разі, в найближчий місяць ми не побачимо істотної зміни процентних ставок в комерційних банках, як по депозитах, так і по кредитах. Тут взагалі спостерігається дуже слабка кореляція з базовими ставками, що і відрізняє нашу фінансову систему від західних моделей, де фінансова трансмісія працює як годинник, безпосередньо впливаючи на діапазон цільових ринкових значень. У нас це відбувається дуже відносно.
Як росла облікова ставка
Зростання рівня облікової ставки почалося ще в 2017 році, коли економіка почала одужувати. Щоб надати імпульс прискорення Нацбанк в кінці 2017 підняв ставку з 12,5 до 14,5%. Потім взимку цього ж року ще раз змінив її, збільшивши відразу до 17%. Потім в 2018 році регулятор підняв ставку на ще 1%, і в підсумку, зараз рівень становить 18%.
Аналітики сходяться на думці, що дії регулятора були виправдані, кажучи, що облікова ставка в умовах регулятивної блокади, спрямованої на жорстке резервування кредитних операцій комерційний банків, практично ні на що не впливає. Крім того, обмеженість точок зростання економіки сировинними каналами диктує і структуру кредитного портфеля. Якщо високу норму рентабельності зараз забезпечують прості сировинні сезонні цикли в рослинництві і забезпечующа їх логістика, то ці галузі і потрібно кредитувати. А для них і 30% по кредиту на поповнення оборотних коштів на 3-4 місяці - не проблема.
Що насправді хотів реалізувати Нацбанк
Насправді виявилося, що зростання облікової ставки був спеціально збільшено для створення сприятливих умов для інвестиційних банкірів. Піднявши ставку на 5,5%, були створені умови для формування надвисоких прибутків. Здебільшого фондовий ринок України зосереджений в області операцій ОВДП. Саме облікова ставка впливає на рівень прибутковості в цінних паперах держпозики. Якщо порівнювати прибутковість сектора економіки і ОВДП, то останні отримують підвищені прибутку, а перші працюють в холосту.
За останні місяці портфель ОВДП, що належить нерезидентам, збільшився до 30 млрд грн, і це в основному облігації з терміном обігу три і шість місяців, куплені під 20% річних. Спрощений розрахунок показує, що якщо взяти за основу термін обігу паперів в 180 днів, то при погашенні облігацій Мінфін повинен виплатити їх власникам - іноземним компаніям - приблизно 3 млрд грн.
На сьогоднішній день ситуація з українською монетарною системою, сформованою НБУ, є малоефективною, якщо не сказати більше - нереальною. Рівень облікової ставки один з найвищих в світі. Навіть якщо врахувати останнє зниження на 0,5%. Економіка залишається неконкурентоспроможною, так як не має підтримки з боку фінансових інвестиційних компаній і банків. Облікова ставка робить неефективним процес кредитування. Отримати кредит можна тільки під дуже високий відсоток, а дозволити собі це можуть тільки компанії з високою рентабельністю, що дозволяє користуватися кредитами. Якщо подивитися на ситуацію з боку цифр, то виходить наступне: поточна облікова ставка становить 17,5%, з урахуванням мінімальної банківського прибутку на рівні 5% виходить мінімум 22,5%. Це мінімально можлива процентна ставка по кредиту для економіки від банків. На початок 2019 року ставка по довгострокових гривневих кредитах, виданих суб'єктам господарювання, становила 20%, на кінець квітня склавши 19,8%. Але на жаль, ця цифра не зовсім точна, оскільки враховує операції з прихованими афілійованими особами. Наприклад, в цьому році в статистику підмішані довгострокові кредити зі ставкою 7,4%. Якщо прибрати ці інсайдерські похибки, то реальна кредитна ставка зараз однозначно вище 20%, що відсікає від процесу кредитування під розвиток всі види бізнесу з рентабельністю нижче 20%, тобто всі сектори економіки з високим рівнем доданої вартості, де рентабельність коливається на рівні 10% .