макропрогноз

Нацбанк спрогнозував інфляцію і більш позитивно оцінив зростання ВВП в період з 2019 по 2021 рік

06.11.2019

Фінанси

До кінця поточного року інфляція буде знижена до 6,3%, а в першій половині 2020 року її значення потрапить в цільовий діапазон, рівний 5% +/- 1 п.п. У другій половині 2020 го очікується досягнення середньострокового рівня інфляції (5%) при зростанні економіки країни на 3,5-4%. Такі цифри опубліковані в жовтневому щоквартальному звіті НБУ.

За повідомленнями Нацбанку, позитивну динаміку сприятимуть:

  • порівняно суворі монетарні умови;
  • продумана фіскальна політика;
  • досить низька вартість енергетичних ресурсів на світовому ринку;
  • розвиток сільськогосподарського виробництва.

Національний банк також очікує зростання ВВП. За основним сценарієм, економіка виросте на 3,5% в 2019 і 2020 рр. (В липні прогнозували 3 і 3,2%), а в 2021-му темп її зростання збільшиться до 4% (в липневому прогнозі говорилося про 3,7%).

Перегляд прогнозів в НБУ пов'язують з:

  • хорошим урожаєм зернових;
  • стабільним внутрішнім попитом на енергоносії, а також зниженням цін на них.

Очікується, що ці чинники компенсують вплив негативних процесів в глобальній економіці і на світовому ринку, а також не такі сприятливі ціни для вітчизняних експортерів.

Що стосується облікової ставки, думка регулятора не змінилося: прогнозується зниження до другої половини 2021 року до 8%, якщо інфляція стійко закріпиться на цільовому рівні 5%.

Квартальний звіт містить і альтернативний варіант розвитку подій. Згідно з цим макропрогнози економіка країни буде продовжувати відновлення після останньої кризи, але 3% -го темпу зростання не вистачить, щоб зрівнятися з європейськими сусідами.

Прискорити розвиток, на думку представників Національного банку, можна завдяки реформуванню ключових сфер: внутрішньої і судової. Також для прориву частка інвестицій у ВВП повинна бути близько 25, краще - 30%, а середній темп зростання знаходиться на рівні вище 20%.

В даному прогнозі інфляція не покине межі 5% (+/- 1 п.п.), тому що закріпилася гривня компенсує високу величину інвестицій і споживчий попит. Але облікова ставка, беручи до уваги стрімке підвищення обмінного курсу і зниження ризикованості вкладів в українські активи, може бути меншою за прогнозовані 8%.

Описаний сценарій, як зазначив Нацбанк, все ж має деякі ризики:

  • Щоб нівелювати інфляційний вплив від високого споживчого попиту, курс повинен надійно зміцнитися.
  • Інфляційний тиск може збільшуватися через обмежену пропозицію на українському ринку праці.
  • Підвищення уразливості ринку до потоків капіталу.

В НБУ також дали оцінку наслідків того, що російський газ з 2020 року може не постачатися в Європу через Україну. За рахунок транзиту країна отримує приблизно 3 млрд доларів щороку. За основним сценарієм в наступному році обсяг транзиту знизитися з 90 до 50 млрд кубометрів, а в 2021-му - до 30 млрд кубометрів. Прямі економічні втрати, якщо порівнювати з поточним роком, будуть рівні 0,6 і 0,9% ВВП в 2020 і 2021 роках відповідно.

Що стосується споживчих настроїв, Нацбанк відзначає, що вони досягли максимального значення, якщо розглядати період за останні 12 років. Цьому сприяло загальне поліпшення макроекономіки і високий темп підвищення заробітних плат. Зростання зарплат пов'язують зі збільшенням мінімальної зарплати на законодавчому рівні, інфляцією і посиленою трудовою міграцією, що почалася в 2014-2015 роках, наслідком якої став недолік в країні робочої сили.

Крім іншого, Національний банк повідомляє про зниження залежності цін між різними енергоносіями: мазут, дизельне паливо, газ, нафту. Свою роль тут зіграли:

  • сланцева революція;
  • затребуваність екологічно чистих видів палива;
  • підвищення газовидобутку в Сполучених Штатах.

Ці та інші чинники активно впливають на світовий ринок, а ціни тим часом стають все більш незалежними від динаміки вартості нафти.

З урахуванням всіх згаданих чинників, 24 жовтня облікова ставка була знижена Нацбанком до 15,5%, а прогноз ВВП поліпшений до 3,5%, очікуваних в 2020 році.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн