НБУ провів оцінку можливостей введення в обіг е-гривні
09.06.2019
Згідно з даними прес-служби Нацбанку, головний регулятор оцінює можливість введення в обіг електронної грошової одиниці е-гривні, як офіційної грошової одиниці монетарних взаємин. НБУ провів дослідження, оцінив правові аспекти і розробив кілька варіантів бізнес моделей, для введення в обіг електронної гривні.
Можливість введення в обіг власної цифрової валюти розглядають центральні банки багатьох європейських країн. На даний момент є інформація, що Швеція, Канада, Китай, Великобританія, Сінгапур, Норвегія, і інші країни проводять оцінку своїх монетарних можливостей, щоб використовувати електронну валюту. Ніхто не заперечує, що електронні гроші в недалекому майбутньому стануть еволюційною формою грошей по всьому світу.
Одночасно з теоретичними дослідженнями та аналізом, Нацбанк провів і практичний експеримент для вивчення варіантів та сценаріїв розвитку ситуації при введенні е-гривні. В рамках випробування технології блокчейн-платформи в обіг було випущено обмежений обсяг електронної гривні, операції з використанням якої тестувалися робочими групами за участю Національного банку, підприємств-волонтерів, а також Світового банку, експерти якого надавали НБУ консультації в рамках технічної допомоги.
За результатами експерименту, НБУ отримав багато інформації, яку в наступному збирається використовувати. Ключові дані по проекту такі:
- Е-гривня безумовно може розглядатися як альтернатива існуючим засобам і інструментам роздрібних платежів;
- готівки
- платіжних доручень
- платіжних карт
- електронних грошей.
Перевагами е-гривні є простота використання, доступність, безпека (погашення і розрахунки гарантуються Національним банком) і швидкість розрахунків;
- З урахуванням того, що тестовий практичний проект мав обмежених характер дії, він не дозволив отримати достовірні і повні статистичні дані, не дозволив оцінити масштабну взаємодію електронної валюти у всіх сферах життєдіяльності країни.
- Е-гривня може бути розглянута як так звана disruptive technology, оскільки потенційно може істотно змінити екосистему платіжного ринку України і перерозподілити наявні ролі учасників ринку.
- Впровадження е-гривні може бути не єдиним інноваційним проектом. Одночасно може бути запущено декілька варіантів, з різними технологічними особливостями, наприклад, «миттєві платежі» на основі технології Open Banking.
- Старт проекту неможливий без значних інвестицій в модернізацію платіжної інфраструктури України.
- Впровадження е-гривні можливо по одній з двох альтернативних моделей взаємодії учасників: централізованої або децентралізованої. Централізована модель передбачає, що НБУ є одноосібним емітентом е-гривні, а комерційні учасники ринку виконують сервісні (агентські) функції. У разі ж децентралізованої моделі банкам і небанківським фінансовим установам надавалося б право випуску е-гривні під контролем Національного банку. Разом з тим слід зазначити, що е-гривня, випущена комерційними учасниками ринку, вже не буде підпадати під визначення цифрової валюти центробанку, а буде за своїми властивостями схожа на електронні гроші.
- Технологія розподілених реєстрів (DLT, блокчейн) може використовуватися як платформа для випуску та обігу електронної гривні. Однак основні переваги цієї технології залишаться незадіяними в разі застосування централізованої моделі випуску е-гривні.