платежі

НБУ проводить комплексну оцінку платіжного ринку

28.02.2019

Фінанси

Заступник глави НБУ Сергій ХОЛОД повідомив про те, що Нацбанк проводить комплексну оцінку платіжного ринку України з метою отримання повної картини процесів, що відбуваються, внутрішніх взаємозв'язків.

В Україні усі платежі проходять через систему електронних платежів Національного банку України (СЕП), карткові платіжні системи (MasterCard, VISA, НПС «ПРОСТІР» і т.п.) і через системи переказу коштів. Фінансові фахівці хочуть визначити всі фактори, які впливають на роботу кожного сегмента ринку платежів окремо. А також оцінити їх перспективи та ризики.

  • Згідно з даними статистики платежів, накопиченої Нацбанком, в Україні Найбільш популярні карткові платіжні системи. Переважна більшість грошових операцій припадає саме на карткові системи. Картами розраховуються в торгових мережах, супермаркетах і при онлайн платежах. Найбільші обсяги платежів припадають на р2р переклади, в цьому сегменті середній чек операції становить 1723 гривні. Останнім часом набирає обсяги безконтактний спосіб оплати, на основі технологій NFC. В цьому випадку, оплата проводиться за допомогою смартфонів. Кожна дев'ята активна платіжна карта в Україні є безконтактною, кількість випущених карт з технологією Pay Pass перевищила 4 мільйони.
  • На ринку внутрішньодержавних переказів активно ведуть себе системи, створені небанковскіми установами - 92% всього обсягу переказів в цьому сегменті припадає на них. Загалом, обсяг переказів в межах України з використанням переказу коштів зростає щорічно більш ніж на чверть (по 2017 - на 26,6%, до 2018 - на 26,9%). Середня сума переказу в межах України становить 240 грн. А найбільше коштів направляється до Києва.
  • По обсягам операційної ситуація інша - тут домінують платежі в СЕП НБУ. Найбільша частка платежів в СЕП - операції клієнтів: за кількістю вони становлять 91%, а по сумі - 46%. Більше 90% платежів з рахунків клієнтів було ініційовано з поточних рахунків юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців. При цьому 96% платежів в СЕП - це платежі на суму до 100 тис. грн. Співвідношення обсягу платежів, що проходять через рік через СЕП, до ВВП України становить близько 8. Максимальний пік платежів в СЕП зафіксований в минулому році - за один день через систему пройшло 2160000 платежів. Однак система має значний потенціал - вона здатна забезпечувати проведення в 10 млн. платежів в день.
  • Підвищення конкуренції між учасниками ринку платежів в Україні означає збільшення доступності послуг і зниження цін. Щоб ринок платежів гармонійно і конкурентно розвивався, Національний банк зараз працює над низкою ініціатив. Зокрема, триває робота по імплементація в українському законодавстві норм Євродирективи PSD2. Національний банк сподівається до кінця цього року представить своє бачення впровадження PSD2 в Україні.
  • Крім того, в рамках комплексного підходу до розвитку платіжного ринку Національний банк вивчає питання можливого введення регулювання ставок автоматично з  комісією (ставок інтерчендж) для забезпечення стимулювання розвитку безготівкової платіжної інфраструктури та cashless-розрахунків в країні.
  • Також Національний банк якісно розвиває власні платіжні системи - СЕП і НПС «ПРОСТІР», наповнює їх технологічними і економічно цікавими для клієнтів продуктами.
  • Модернізація СЕП і її міграція на міжнародні стандарти також спрямована на посилення конкуренції на ринку платежів. В майбутньому СЕП зможе стати ближче для користувачів і виконувати швидкі роздрібні платежі з рахунку на рахунок, як це, наприклад, відбувається з подібними системами в світі. Національний банк цього року впроваджує міжнародний номер банківського рахунку IBAN. Банки відкривати клієнтам нові рахунки в стандарті IBAN, а діючі номера рахунків - самостійно змінювати відповідно до вимог цього стандарту. У той же час регулятор на прохання банків відстрочить старт впровадження IBAN до 5 серпня 2019 (раніше Планувалося - з 1 квітня 2019).

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн