орінтири банківської системи

Орієнтири розвитку банківської системи України в 2019 році від НБУ

29.11.2018

Фінанси

Нацбанк як головний фінансовий регулятор у країні, постійно шукає шляхи оптимізації та розвитку фінансової системи. За словами експертів НБУ, в 2019 році українська банківська система буде розвиватися в напрямку трьох основних орієнтирів: діджіталізаціі фінансових послуг, ліцензування валютних операцій і перехід на ідентифікацію особистості по системі BankID. На що проходить конференції FinRetail 2018 фахівці, що займають ключові посади в НБУ, розповіли про те, які зміни відбудуться в наступному році.

Діджіталізація фінансових послуг

У 2019 НБУ має намір максимально підвищити фінансову інклюзію. Це буде одним із стратегічних цілей розвитку, заявила Катерина Рожкова (перший заступник глави НБУ). Розвиток Фінтех ринку в інтересах споживачів, тому останні віддадуть перевагу тим компаніям, які зможуть забезпечити якісне і комфортне обслуговування, в порівнянні з конкурентами. У Нацбанку вважають, що регулювання цього ринку має бути мінімальним. Ринок послуг повинен бути самодостатнім, і повинен самостійно розвиватися, виконуючи функції, необхідні для споживачів, в рамках якісного управління ризиками, без уповільнення прогресу.

Однією з ініціатив Нацбанку є система BankID, яка повинна забезпечувати віддалену ідентифікацію клієнта. Це вигідно обом сторонам, банк зможе чітко зрозуміти фінансове становище клієнта, ідентифікувати його особу. Клієнт зможе скоротити процедури оформлення, відпадає необхідність збирати довідки, надавати різні документи. Також споживачеві не доведеться особисто відвідувати представництво фінансової компанії, тому що система ідентифікації BankID дозволяє проводити перевірку онлайн. На практиці, споживачі зможуть дистанційно відкривати рахунки в банках, оформляти кредити, або оплачувати платежі.

Також Національний банк активно працює над імплементацією в Україні директиви ЄС PSD2, яка зробить платіжний ринок відкритим і доступним для нових гравців.

Ліцензування валютних операцій

У своєму виступі Сергій Савчук (заступник директора департаменту ліцензування) розповів про нововведення в частині ліцензування валютних операцій. Ця новація стала можливою завдяки прийнятому в цьому році закону «Про валюту і валютні операції».

Він, зокрема, зазначив: «З лютого 2019 банки будуть здійснювати валютні операції на підставі банківської ліцензії, без окремої ліцензії на валютні операції. Операції з цінними паперами професійних учасників фондового ринку не зажадають отримання ліцензій на валютні операції, а також будуть скасовані індивідуальні валютні ліцензії ».

Він також повідомив, що зміниться перелік валютних операцій, що підлягають обов'язковому ліцензуванню. Це, зокрема, стосуватиметься розрахунків за договорами страхування життя, факторингу, переказу коштів, торгівлі валютними цінностями у готівковій формі.

Крім того, Сергій Савчук пояснив, що нові підходи НБУ до ліцензування передбачають аналіз бізнес-плану і бізнес-моделі компанії і в цілому грунтуються на ризик-орієнтованому підході. Також будуть істотно диференційовані заходи впливу. У той же час регулятор буде застосовувати ту міру впливу, що буде найбільш адекватною вчиненому порушенню.

Ідентифікація за допомогою системи BankID

Про роботу системи BankID розповів директор департаменту стратегії та реформування НБУ Михайло Видякин. За його словами, система віддаленої ідентифікації BankID вже запущена і працює. На поточний момент до системи підключилися 3 банки, ще 13 банків перебувають на стадії технічної інтеграції своїх внутрішніх сервісів до системи BankID. Також можливостями віддаленої ідентифікації користуються дві фінансові компанії небанківського типу - це сервіси онлайн кредитування Money24 і Moneyveo.

НБУ планує інтегрувати BankID в усі фінансові структури. Це дозволить знизити ризики щодо повернення позикового ресурсу. Знизити рівень проблемного кредитування, що призведе до оздоровлення фінансової системи України. Також BankID буде використовуватися при наданні адміністративних послуг.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн