стан банківської системи

Звіт про фінансову стабільність банківської системи

19.06.2018

Фінанси

Нацбанк опублікував черговий звіт про фінансову стабільність, в якому позитивно відгукується про стабільність фінансової системи і обнадійливих тенденціях зростання. Хороша динаміка - це багато в чому результат активізації кредитування фізосіб і зниження ставок по банківських депозитах. Але, це ще не привід вважати що відбулось оздоровлення банківської системи, тому що старі проблеми залишилися, і продовжують «труїти банківський сектор України» На думку НБУ основними проблемами стабільності банківського сектора необхідно вважати юридичний, валютний, ліквідний і ризик достатності капіталу. На даний момент гостро стоїть питання про прийняття правових регулятивів між кредитором і позичальником. Невирішене питання взаємин з МВФ (чи буде продовжено фінансування) є суттєвим фактором, який може зрушити економіку як в позитивну, так і негативну сторону. До недавнього часу точкою спотикання взаємин був закон про антикорупційний суд, який був недавно прийнятий Верховною Радою. Це дозволить відновити співпрацю з фондом і отримати черговий транш. Варто відзначити, що Україні необхідно виплатити в другому півріччі 2 млрд. доларів зовнішніх зобов'язань. І в 2019 році ще 6 млрд. доларів.

У зоні ризику за показником достатності капіталу залишається лише кілька невеликих банків. Ризик ліквідності тримається на низькому рівні: високі темпи припливу грошей населення і бізнесу до банківської системи знизили вартість фондування.

Було відзначено зменшення кредитних ризиків за рахунок поліпшення платоспроможності позичальників. У той же час скоротився ризик прибутковості за рахунок збільшення процентних доходів банків.

Український бізнес непогано заробляє, але погано платить.

Динаміка зростання економічних показників зростає три роки поспіль, за оцінкою фахівців НБУ, зростання становить приблизно 53% на рік. Кращу динаміку зростання показали підприємства добувної та харчової промисловості. Перші - завдяки високій вартості на сировину, другі - збільшення попиту на цукор і соняшникову олію. Також відмічено зростання у машинобудівній галузі. Заступник директора департаменту фінансової стабільності Євген Дубогриз передав в ЗМІ інформацію про не просто хороших показниках рентабельності, а про вихід на докризові показники.

Послуги банківського кредитування як і раніше відчувають проблеми.

Оздоровлення фінансового стану бізнесу не привело до скорочення частки проблемних кредитів у банківському секторі. Незважаючи на те, що бізнес працює в прибуток, платити по кредитах не поспішає. І це ще одна не вирішена проблема. Відсутність чіткого законодавства щодо захисту прав між кредитором і позичальником не дозволяє банкам активно нарощувати обсяги кредитування.

Ще одна стара проблема - в системі залишається 21 банк, який порушує нормативи кредитування пов'язаних осіб, говорить Дубогриз. Всі вони під наглядом НБУ виконують програми скорочення пов'язаних портфелів. За останні 15 місяців загальна сума пов'язаних кредитів скоротилася на 25% або 8 млрд грн. Після діагностики в 2015 році регулятор виявив ознаки пов'язаності у кожного четвертого кредиту в банківській системі.

Банки роблять ставки на кредитування фізосіб

У банках роблять ставку на кредитування фізосіб. Темпи зростання споживчих кредитів складають 39% річних. НБУ бачить потенціал саме в цій ніші кредитування, показник закредитованості відносно невеликий - роздрібні кредити займають близько 10% загальних доходів громадян і покривають лише 2% їх споживчих витрат, додає він. 65% роздрібного ринку контролюють п'ять найбільших гравців. У сегменті споживчих кредитів на покупку побутової техніки першість тримає Приват24, інших лідерів в НБУ не називають.

Окремо регулятор зазначив іпотеку, яка показала приріст вперше з початку кризи, хоча обсяг нових кредитів залишається мінімальним. Банки пом'якшили підхід до відбору кредитних заявок на покупку житла, додають в Нацбанку.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн