grow

Чому рівень відновлювання кредитування бізнесу в Україні зростає не так швидко, як очікувалося

26.06.2018

Фінанси

Основна причина повільного зростання кредитування бізнесу полягає в тому, що великі бізнес-структури не хочуть повертати позики, отримані вже давно - саме таке пояснення пропонує Нацбанк. Щоб не повертати борги, великий бізнес сподівається на списання або реструктуризацію своїх зобов'язань.

За словами Віталія Ваврищука (директора департаменту фінансової стабільності Національного банку) очікування не виправдовуються і рівень зростання кредитування бізнесу зростає занадто повільно. Причин багато, але основна - борги великого бізнесу, а також складна ситуація із зовнішнім боргом країни, який загрожує зростанню інфляції і можливого дефолту.

У той же час відзначається значне зростання інтересу до кредитних продуктів з боку позичальників, які справно погашали взяті зобов'язання перед банками. Кредитування малого та середнього бізнесу зростає значно швидше, ніж корпоративного.

"По тим позичальникам, які в попередніх періодах не допускали жодного дефолту, картина принципово відрізняється. Кредити таким позичальникам стрімко ростуть. Темпи зростання - понад 20%. Тобто банки кредитують, але вони хочуть працювати тільки з якісними, з платоспроможними позичальниками, які вчасно виконують свої зобов'язання ", - зазначив Віталій Ваврищук.

Згідно з наданою Нацбанком статистикою, великий, середній і дрібний бізнес за перші чотири місяці 2018 року найбільше віддавав позикових коштів, ніж брав. Зазначалося скорочення обсягів кредитування. В цей же період в сфері мікробізнесу (з річним доходом до 2 мільйоном євро) було зафіксовано зростання кредитування.

Дилема формування кредитного портфеля

За словами Ваврищука ризик кредитування дрібного і середнього бізнесу суттєво нижче ніж у великому бізнесі. Банки, що мали в своєму кредитному портфелі програми кредитування малого бізнесу, пережили кризу куди краще. Коли в 2015 році Нацбанк проводив діагностику банків, ті з них, що надавали позики МСБ, мали значно кращі показники стабільності і показник непрацюючих кредитів NPL (не перевищував 5%). Ці банки мали структурований кредитний портфель, в складі якого більшу частину займали кредити для невеликих підприємств і бізнесу. Диверсифікація кредитного портфеля дозволила залишатися на плаву і навіть отримувати прибуток.

На даний момент проблеми є у дрібного бізнесу в частині якості наданої звітності, що в свою чергу створює проблеми банкам, які не можуть оцінювати якість платоспроможності підприємств.

Проблема накопичення непрацюючих кредитів

Великий бізнес України показує найгірші показники погашення кредитних зобов'язань. Навіть в тому випадку, якщо в своїй звітності вказується позитивна динаміка за звітний період. Маючи позитивну рентабельність, підприємства не поспішають розраховуватися з банками. Це негативно позначається на ситуації з кредитуванням в країні в цілому. Але разом з цим, і банки не повинні сидіти склавши руки, і займатися реструктуризацією непрацюючих кредитів. Великий бізнес становить невелику частину від загальної кількості клієнтів банків, але за розміром використовуваних засобів, саме вони є лідерами. Проблема з кожним клієнтом з цього списку стає великою проблемою для банку. У той же час, якщо питання з поверненням коштів виникають у клієнтів, що представляють малий бізнес, це не створює нерозв'язних проблем банкам.

Прикладом може служити ситуація з групою «Приват» і п'ятіркою найбільших представників бізнесу в Україні. На сьогоднішній день п'ять найбільших компаній визначають 82% загального боргу від кредитного портфеля банківської системи. Якщо ще додати частку групи «Приват», цей показник складе 93%.

Не повертаючи кредит, великі компанії розраховують отримати реструктуризацію, а то і зовсім на списання заборгованості. Цьому сприяє недосконале законодавство України та судова система. Правові норми не дозволяють банкам домогтися повернення кредитів, стягнувши з позичальника борг ні у вигляді грошових коштів, ні у вигляді матеріальних активів боржника.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн