З 5 серпня українські банки переходять на ведення рахунків в міжнародному форматі IBAN
25.07.2019
Анонсований цього літа перехід на європейський стандарт позначення банківського рахунку IBAN відбудеться 5 серпня 2019 року. Вся українська банківська система змінить стандарт, який використовується зараз, і введе міжнародний європейський стандарт.
Стандарт IBAN застосовується у всіх країнах Європи для позначення банківського рахунку. При цьому, кожна країна має право самостійно встановити структуру рахунку IBAN у відповідності з стандартом ISO 13616.
На даний момент в Україні діє пострадянська система позначення банківських рахунків, яка складається з 14 символів, при цьому, в документах, наприклад, платіжних рахунках, код банку вказується окремо від рахунку клієнта. У міжнародному стандарті IBAN використовується 29 букв і цифр. В номер рахунку клієнта включається код країни, код банку, контрольний розряд і номер рахунку клієнта.
Стандартний рахунок IBAN для клієнта українського банку буде виглядати наступним чином:
- Код країни (в нашому випадку ua).
- Контрольний розряд (2 цифри).
- Код банку (6 цифр).
- Номер рахунку (від 5 до 19 символів).
Новий стандарт дозволить практично на льоту ідентифікувати приналежність рахунку того чи іншого банку, і країні. Контрольний розряд використовується для уніфікованої перевірки рахунку клієнта на коректність. У відповідність з постановою регулятора, новий стандарт буде введений в обіг вже з 5 серпня поточного року.
Які особливості переходу на стандарт IBAN
Згідно з інструкцією Нацбанку, з 5 серпня всі нові рахунки будуть відкриватися у відповідність з новим стандартом. Рахунки клієнтів, відповідні поточному стандарту залишаться діяти, і можуть бути перенесені на новий стандарт тільки на вимогу клієнта.
Починаючи з 1 листопада 2019 року всі банки повинні будуть перевести всі рахунки на новий стандарт IBAN. Це стосується як переказу коштів у гривні, так і в іноземних валютах (наприклад, переказах коштів за кордон). Тобто, все перекази коштів для українців з листопада цього року будуть здійснюватися тільки з використанням цього стандарту.
У проміжний період, клієнти банків зможуть використовувати в платіжних документах як діючий рахунок, так і рахунок в стандарті IBAN.
Кого не торкнуться ці зміни
Не дивлячись на обов'язковий перехід на стандарт IBAN, зміни торкнуться тільки банківських рахунків, і не торкнуться банківських карт. Всі банківські карти залишаться з колишніми даними.
У період з 5 серпня по 31 жовтня клієнти зможуть заповнювати поля «Код банку» і «Рахунок відправника/одержувача» в будь-яких варіаціях - з IBAN і без. Якщо платіжка заповнюється за стандартом IBAN, в поле «код банку отримувача/платника» вказується нуль. До 31 жовтня банки зобов'язані будуть приймати в обробку платежі, заповнені в обох варіантах.
У Нацбанку вважають, що перехід на новий стандарт спричинить за собою спрощення і одночасно, прискорення проведення банківських операцій. Кількість, обов'язково заповнюються реквізитів скоротиться. Ідентифікація платника і одержувача відбуватиметься простіше і швидше. Відповідно, швидкість відправки/отримання грошових коштів також збільшиться. У подальшій перспективі НБУ хоче ввести в обіг послугу платежів при використанні технології QR-коду. У коді буде знаходиться інформація про IBAN-рахунку одержувача.