ризики економіки

Що може загрожувати українській економіці в 2019 році

28.12.2018

Фінанси

Чотири роки тому Україна вибрала європейський вектор розвитку - так званий європейський вибір. Європа де-факто визнає, що її партнер є країною з ринковою економікою, але стан економіки далеко від прийнятного. Наступаючий 2019 рік стане для України роком випробувань, нам доведеться зіткнутися з безліччю проблем, втекти від яких навряд чи вдасться.

Військовий конфлікт в районі Керченської протоки

Ескалація військової напруги в азовському морі щодо Керченської протоки. Недавня пригода між російськими і українськими моряками може мати неприємні наслідки для експорту продукції через Маріупольський порт. Ціна питання, за різними оцінками становить 2 - 3 млрд доларів щорічно. Саме таку суму може недоотримати бюджет України в разі блокування Росією проходу через Керченську протоку.

Рецесія світового фінансового ринку

Жовтень і листопад що минає, відзначився незначним зниженням ключових індексів, а вже в грудні падіння стало досить значним. Наприклад, до 24.12.2018 індекс S&P500 знизився до 2351 пунктів. Номінально таке значення він мав у квітні 2017 року, але керуючі пенсійними і інвестфондами при оцінках враховують споживчу інфляцію і альтернативні інструменти для розміщення коштів. На рівні 2100 пунктів S&P500 тривалий період протримався в 2015 році, якщо бути точним, то з лютого по липень. Віднявши від поточного значення S&P500 фактор знецінення грошей у часі (приблизно 10%) ми отримуємо 2115 пунктів. Тому, коли S&P500 знизився нижче 2450 інвестиційні керуючі в США зовсім справедливо заговорили про те, що ринок відкотився до рівня трирічної давнини.

Одним з винуватців того, що відбувається є Федеральна резервна система США, яка прийняла рішення підвищити облікову ставку незважаючи на прохання Трампа. Для України з її проблемною та чутливою до будь-яких світових струсів економікою, такі зміни можуть серйозно нашкодити. І щоб як то компенсувати можливі ризики, нам доведеться розраховувати на допомогу від МВФ.

Ризики неврожаю в сільському господарстві

З 2013 року в Україні не було проблем з врожаєм. І якщо доводилося жертвувати ціною на посівний продукт, то з проблемою кількості не було. У 2018 році українські аграрії зібрали рекордний врожай за всю історію спостережень в 70,1 млн т. Такий обсяг дасть можливість аграріям експортувати 47-50 млн тон зернових.

Станом на 18 грудня на експорт вже пішло 21 млн тон зернових, з них 10 млн тон пшениці і борошна. На початку 2019 року аграрії, швидше за все, експортують тільки близько 50% від планового експорту з врожаю 2018 року. Немає ніяких гарантій, що в 2019 році рекорд 2018 року буде побитий, як немає і усвідомлення того, що врожай залежить від погодних та кліматичних умов. Морози в квітні, посуха в липні-серпні, дощі в жниву та інше. В країні немає сильного термінового ринку, а страхуванням не охоплена більшість господарств. Поки нам вдавалося уникати неприємних ситуацій через те, що агробізнес постійно збільшував збір врожаю і поступально росли посівні площі. У 2019 основний акцент аграрії будуть робити на пшеницю і ячмінь, ціни на ці культури зараз найвищі за останні 3-4 роки. А ось посівні площі під кукурудзу впадуть на 10-15%, вона для виробників виявилася менш вигідною.

Ризики в політичному середовищі

2019 рік - рік виборів президента. Можлива зміна політичної еліти призведе до зміни напрямків діяльності. Ризики політичних змін приведуть до падіння інвестиційних настроїв, а значить, економіка швидше за все недоотримає фонди та інвестиції, на які розраховувала. З іншого боку, рік що минає показав хороші перспективи партнерства з європейськими фондами. Успішне проведення реформ, і виконання умов співпраці з Міжнародним валютним фондом дозволяє сподіватися на те, що зміни в політичній обстановці будуть компенсовані успіхом проведених реформ.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн