облікова ставка

НБУ знову підняв облікову ставку. Причини і наслідки такого кроку

07.09.2018

Фінанси

Четверте за цей рік підвищення облікової ставки Національним Банком - це вже не просто тривожний дзвіночок, а явний сигнал про зростання проблем в українській економіці. Буквально напередодні НБУ прийняв рішення про підвищення облікової ставки до рівня 18%. Як відзначають аналітики фінансового сектора економіки, зміна облікової ставки відбулася на тлі зниження темпів інфляції, та попередніх девальваційних процесів, більш ніж очікувалося.

З чим пов'язане рішення змінити рівень облікової ставки

В цілому, передбачувана причина може бути тільки одна, НБУ намагається зміцнити гривню перед настанням важких часів. У 2015 році Україні було обіцяно 40 мільярдів фінансової допомоги від фонду МВФ, даний капітал повинен був витягнути країну з кризи і відновити економіку. Але ніхто тоді не міг уявити, що до моменту, коли потрібно буде повертати отриманий займ, Україна буде перебувати на графи дефолту, з величезними проблемами в економіці, загрузне в корупції і буде вимушена брати короткострокові позики під 9% для наповнення пенсійного фонду, а рівень облікової ставки сягатиме позначки 18%.

В результаті на поточний момент ми маємо у запасі 17 мільярдів у фонді золотовалютного резерву замість запланованих 35 млрд. Рівень інфляції не просто високий, він продовжує рости і зупинити його навряд чи вдасться, можливо вийде тільки контролювати. Дефолтні настрої міцніють і все більше причин вважати цей сценарій реальним. В такій ситуації перед фінансовими фахівцями головного фінансового регулятора є тільки два шляхи: знову позичати гроші, збільшуючи ймовірність дефолту, або підвищувати облікову ставку, вже в четвертий раз за рік. І можливо, що не останній.

Не дивлячись на впевнене зниження інфляції з початку року, реалізація серії ризиків може в подальшому стати перепоною цієї тенденції", - сказав глава НБУ Яків Смолій на брифінгу в четвер.

Нові ризики

У своїй доповіді голова НБУ наводить аргументи, які, на його думку, є новими факторами зростання інфляції, зокрема, це посилення тиску на валюти країн, що розвиваються, через подальший відтік капіталу. Це може ускладнити доступ до отримання доступу на міжнародні фінансові ринки для отримання позик, що позначиться на конкурентоспроможності українського експорту. Існують і додаткові фактори, наприклад, зростання волатильності обмінного курсу гривні до долара, який може бути причиною зростання інфляції.

Згідно з прогнозом Нацбанку в результаті шокової девальвації імпортозаміщення, можна було очікувати підвищення конкурентоспроможності української економіки, але в реальності вийшло інакше. Знецінення гривні призвело до істотного зростання трудової міграції, що в свою чергу стало причиною значного зростання грошового потоку в Україну, згідно з прогнозом, ця цифра в 2018 році досягне показника 11 мільярдів доларів. У свій час цей фактор став стримуючим інструментом волатильності курсу гривні і оживив внутрішній попит на споживчому ринку. Але разом з тим, цей же фактор став причиною зростання інфляційних процесів.

Очікується зростання ставок по депозитах

Основна причина підняття облікової ставки пов'язана з девальваційними ризиками. У НБУ вважають, що зростання облікової ставки призведе до підвищення ставок по депозитах і кредитах, що в свою чергу дозволить гривні бути більш конкурентною на тлі долара.

Очікуються зміни в банківському сегменті, банки будуть більше конкурувати за грошові активи клієнтів. Цьому буде сприяти дефіцит ліквідності в банківській системі. В результаті банківська система перейде зі стану, коли Нацбанку доведеться надавати кошти банкам для рефінансування, а не навпаки, як це відбувається зараз.

З огляду на те, що при сьогоднішньому рівні облікової ставки НБУ ,кредити рефінансування вже стоять по 20%, можна очікувати, що короткострокові депозити будуть наближатися до цього рівня.

В цілому гривневі депозити будуть вкрай привабливим, хоча і ризикованим інструментом. Останнім часом НБУ доклав чимало зусиль для згладжування коливань на валютному ринку, витративши на інтервенцію 700 млн доларів, що показує те, що хоч НБУ і декларує, що не займається курсом, все ж не хоче спостерігати надмірної девальвації.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн