верховний суд України

Верховний суд України створив прецедент, що дозволяє в подальшому не використовувати конвертацію при розрахунках в кредитуванні в іноземній валюті.

13.03.2019

Фінанси

Верховний суд України визнав, що українці мають право отримувати відсотки і пеню в іноземній валюті, відповідно до умов договору кредитування. Якщо кредитуюча сторона надала позичальнику гроші в іноземній валюті, то не обов'язково перераховувати відсотки і пеню в гривневий еквівалент. Таке рішення було прийнято під час розгляду справи №464/3790/16-ц.

У цій справі розглядалося звернення по заборгованості однієї фізособи, щодо іншого. Суд повинен був вирішити чи має право кредитор вимагати відсотки і пеню в валюті позики, або в гривневому еквіваленті.

Згідно з умовами позики, кредитор нарахував такі суми:

  • 24,58 тис. доларів, відсотки за користування коштами,

  • 2,7 тис. дларів, пеня, 3%.

Суд підтримав вимогу, вважаючи обґрунтованим право кредитора отримати суму позики, відсотки і пеню в валюті, якої було надано позику.

«Конвертація суми позики в іноземній валюті для визначення розміру відсотків на рівні облікової ставки НБУ в національну валюту України - гривню буде суперечити частинам першій та третій статті 1049 ЦК України щодо обов'язку позичальника», - сказано в постанові ВСУ. Також в документі міститься додаткова інструкція для судів нижчої інстанції, яка дозволяє використовувати даний прецедент в інших справах з схожим контекстом.

Приймаючи рішення, суд керувався положеннями частини першої статті 1046 ЦК України та першою частиною статті 1049 ЦК, в яких значиться, що позичальник повинен належним чином виконувати свої зобов'язання перед кредитором, і повернути гроші у встановлений договором термін, в повному розмірі і тій валюті, в якій був отриманий займ.

Також суд дав пояснення свого бачення пені в розмірі 3%. Відповідно до частини другої 625 статті ГК, нарахування додаткових 3% пені має компенсаційний, а не штрафний характер, оскільки виступає способом захисту майнових прав та інтересів, який полягає в отриманні компенсації від боржника.

Юристи вважають, що суд прийняв правильне рішення і дозволив використовувати даний прецедент в подальшому. Варто відзначити, що документальне оформлення грошових позик обов'язково має фіксувати всі аспекти угоди, інакше при появі спірних ситуацій, буде складно довести свою правоту.

Надаючи гроші в борг необхідно, як мінімум оформити боргову розписку, щоб застрахувати себе від можливих проблем, ідеальним варіантом буде оформлення договору з дотриманням всіх юридичних аспектів. Якщо в розписці (договорі позики) на отримання валюти не вказані відсотки за користування позикою, то застосувати облікову ставку НБУ (ч.1 ст.1048 ЦК) не вийде, тому що ця опція можлива до застосування тільки до зобов'язань в гривні.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн