українська економіка

В якому стані знаходиться українська економіка: зростає чи падає

21.08.2018

Фінанси

За даними Мінекономрозвитку в Україні спостерігається стабільне зростання ВВП, це відбувається завдяки залученню зовнішніх інвестицій та споживчого попиту. Але чи так це насправді? Економісти стверджують, що зростання економічних показників немає. Про що ж в такому випадку кажуть чиновники.

Думка голови ради НБУ Богдана Данилишина

Голова ради Нацбанку Богдан Данилишин на своїй сторінці в соціальній мережі фейсбук росказав, що зростання показників української економіки обумовлене залученням інвестиційних коштів і підвищенням внутрішнього попиту на споживчі товари. На своїй сторінці Данилишин стверджує, що за перше півріччя 2018 року було зафіксовано продовження позитивних економічних тенденцій і основних ознак макроекономічної стабілізації, які відбувалися на тлі процесів реформування в напрямку як підвищення доходів населення, так і посилення інвестиційної складової зростання, а також в цілому сприятливих зовнішніх умов. У своїй оцінці Данилишин посилається на дані Держстату та МЕРТ, за цими даними реальний ВВП за перший квартал 2018 року зріс на 3,1% в порівнянні з таким же періодом за 2017 рік. За другий квартал 2018 реальний ВВП збільшився на 0,9%, а якщо порівнювати з таким же періодом за 2017 рік, то цей показник показав зростання на 3,6%.

Драйверами зростання економічних показників стали позитивні зрушення в промисловому виробництві (зростання на 2,5%) та переробній промисловості і зокрема в хімічному виробництві (зростання на 39,5%).

У той же час на протязі зимового періоду в 2018 році показник споживчої інфляції зменшився до рівня 3,6%. Причинами зниження рівня інфляції стали сезонні чинники стабілізації курсу гривні до долара і підвищення споживчого попиту на сільгосппродукцію.

Однак не всі згодні з твердженням Богдана Данилишина про зростання ВВП, деякі аналітики вбачають в цьому невідповідності й інші причини. За словами президента аналітичного центру Олександра Охріменка, Данилишин спотворив факти, і охарактеризував їх як «чисту теорію». Олександр Охріменко спростовує слова Данилишина про зростання інвестицій в Україну, кажучи, що: «офіційні дані Держстату показують зниження капітальних вкладень, а платіжний баланс України показує, що в цьому році зарубіжних інвестицій майже немає».

Аналітики і економісти висловлюють свою незгоду

Що стосується зростання споживчих настроїв українців, то і тут є «але». В Україні дійсно зростає споживчий настрій, але причини цього вказані невірно. Необхідно враховувати про ті гроші, які ввозять в Україну заробітчани з Польщі та інших країн Європи. Частка цього чинника досить істотна, але не врахована у висновку Данилишина. Якби не було цих грошей, говорити про зростання споживчого настрою не довелося б.

На думку економіста Андрія Мартинюка, вітчизняна економіка має всього дві причини зазначеного зростання:

  • приплив грошей від трудових мігрантів
  • зростання інфляції (через зростання цін, зростає обсяг продажів в гривневому еквіваленті)

Економіст Скаршевський вказує на очевидні протиріччя, якщо економіка зростає і все добре, тоді чому в такому разі уряд з нетерпінням чекає приїзду вересневої місії МВФ в Україні, розраховуючи на отримання чергового траншу фінансової допомоги? Ймовірно, не всі так добре, як стверджують в НБУ. Скаршевський вказує на явні проблеми економіки:

  • дохідна частина державного бюджету не виконується
  • фінансування бюджетних програм неповне або призупинено
  • вперше за 20 років держава не виплатила вчасно пенсійні дотації
  • тривале зростання трудової міграції призводить до зменшення податкових надходжень
  • скорочення іноземних інвестицій і відтік іноземного капіталу
  • скорочення коштів на валютному державному рахунку для обслуговування і погашення зовнішніх запозичень.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн