В НБУ придумали нові інструменти капіталізації українських банків
11.06.2018
Нацбанк придумав новий механізм докапіталізації проблемних банків - таку заяву було розіслано 5 червня в усі банки. У Нацбанку збираються реалізувати механізм залучення інвестицій з умовами списання конверсії. Аналітики хочуть дізнатися думку банкірів щодо запропонованого способу. У разі позитивних відгуків, новий інструмент отримає зелене світло і почне працювати.
Запропонована ініціатива по своїй суті є продовженням політики приведення стандартів банківської системи до загальноєвропейських стандартів III Базеля в рамках програми реалізації Угоди про асоціацію з ЄС та імплементації основних принципів ефективного нагляду. Ці стандарти вимагають поділу капіталу банку на три складових замість двох, як є зараз.
У поясненні до пропозиції говорится, що дана концепція передбачає облік термінового субординованого боргу в капіталі другого рівня. Капітал другого рівня може бути врахований лише частково, в розмірі, що не перевищує третини капіталу першого рівня. Нацбанк очікує, що така норма буде реалізована вже в 2019 році. На практиці це дозволить залучати кошти від кредиторів без необхідності внесення в статутний капітал банку. Побічно, це також дасть можливість враховувати залучені кошти повністю, але при дотриманні деяких умов.
Перша умова
У новому механізмі, під капітальним інструментом мається на увазі випуск облігацій під депозити або кредити банку терміном не менше 50 років. Умовою капіталізації є списання отриманих коштів, або конвертації їх в прості акції фінустанови в разі настання критичної події. Говорячи більш простою мовою, кредитор, позичає свої гроші банку і отримує гарантовану прибутковість, але з ризиком втратити їх в разі проблем у банку, отримавши при цьому певний розмір акцій банку. Діючі власники банку отримують можливість збільшити статутний фонд банку, зберігши над ним контроль, і виплачувати винагороду кредитору в обумовленому вигляді.
Умова друга
Якщо грошові кошти передані для докапіталізації терміном до 15 років, то всі гроші передаються в основний капітал банку. Якщо грошові кошти надаються на термін від 15 до 10 років, то сума включається в основний капітал з щорічним зменшенням на 20% на кінець кожного року. Залишкові 20% після амортизації не вилучаються з капіталу, а переходять в додатковий капітал - в складові, які мають ознаки гібридних капітальних інструментів.
Умова третя
Списувати кошти, що надійшли в якості капітального інструменту буде непросто. Нацбанк хоче жорстко прописати можливі причини таких ситуацій прямо в договорі докапіталізації, щоб уникнути махінацій і маніпулювання з боку банкірів. Банкіри навпаки хочуть більш м'які умови списання коштів.
В якості ключового критерію чиновники пропонують використовувати новий норматив достатності основного капіталу (ДОК). Який розрахують, як співвідношення основного капіталу (за вирахуванням капітального інструменту) до активів, зважених на ризик (RWA). Його банки повинні будуть калькулювати щомісяця і звітувати перед Нацбанком. Базовою тригерною подією стане падіння нормативу нижче рівня 6,25%. Але крім нього можуть використовуватися і інші події, за умови, що вони не будуть пом'якшувати основний.
Думка банкірів і аналітиків
Більшість банкірів зі скептицизмом ставляться до життєздатності ініціативи Нацбанку. Вони вважають, що в Україні навряд чи знайдуться бажаючі вкластися в проблемні банки з ризиком для себе і своїх грошей, а тим більше стати акціонером проблемного банку. Інтерес до такого роду операцій можуть проявляти великі закордонні інвестиційні фонди, але якщо таке і буде відбуватися, то не масово.