технологічна революція

В Україні назріває чергова технологічна революція

06.07.2018

Фінанси

Незабаром в Україні можна буде розплачуватися і проводити фінансові операції без використання готівки і банківських карток. У Нацбанку хочуть реалізувати абсолютно новий з технологічного боку спосіб взаєморозрахунків - за допомогою відбитка пальця. Фахівці головного українського банку стверджують, що це дозволить прискорити фінансові операції, позбутися технологічно застарілих методів і значно підвищити фінансову безпеку громадян України.

Технологічні прориви в фінансовому секторі

Україна випереджає багато країн за швидкістю, кількістю та якістю високотехнологічних продуктів, що впроваджуються фінансовим сектором. На даний момент тільки 37 країн світу, включно з Україною, використовують технологію безконтактного платежу. Україна одна з перших почала використовувати платіжну систему Android Pay. Можливістю здійснювати будь-які фінансові операції за допомогою смартфона вже давно не здивуєш українців, хоча ще роком раніше - це здавалося чимось неможливим. В даний час українці можуть розплачуватися за покупки та послуги, не маючи перед собою ні карти, ні смартфона.

Про оплату за допомогою відбитка пальця

Прямо зараз в Україні тестується новий спосіб оплати - за допомогою відбитка пальця. Один з банків вже підтримав нововведення і впровадив відповідні технології в регламент своїх послуг. Банк надає можливість прив'язати дані клієнта до його відбитка пальця, що дозволяє підтверджувати оплату або будь-яку іншу операцію, дотиком до панелі ідентифікації.

Паралельно з цим впроваджується технологія проведення фінансових операцій за допомогою мобільних пристроїв. Ідея полягає в можливості безконтактного підтвердження особи клієнта і її фінансового рахунку. Щоб зробити покупку досить буде просто доторкнутися до дисплея свого смартфона.

Ложка дьогтю в бочці меду

Якщо оцінювати фінансову інфраструктуру України, то доводиться констатувати наявність проблем - нерівномірне поширення нововведень. Якщо в Києві та інших великих містах все добре, і розплатитися без прямого фізичного контакту можна без проблем, то в невеликих містах це проблематично. Банки не поспішають впроваджувати нововведення, і знайти точку з безконтактним прийомом платежів проблематично. Більш того, такі очевидні послуги, як оплата в терміналі або зняття грошей в банкоматі, теж мають проблеми.

Трохи статистики

Дані НБУ свідчать, що кількість безконтактних фінансових операцій зростає з кожним місяцем. Відзначається зростання на 39,3% в порівнянні з попереднім роком і потроєння обсягів в порівнянні з 2013 роком.

Інфраструктура самообслуговування (термінали і банкомати) є ключовою проблемою. На сьогоднішній день в Україні налічується 5,7 терміналів самообслуговування на 1000 чоловік. У країнах Європи цей показник становить 10 терміналів на 1000 чоловік. У НБУ говорять про готовність вирішити проблему до 2020 року і вийти на показник 11 терміналів на 1 тис. чоловік.

До чого призведе технологічна революція в банківському секторі

Перехід на електронний грошовий обіг приведе до зменшення рівня тіньової економіки. Електронні платежі легко відслідковуються і фіксуються. Виключається такі явища, як тіньова економіка, корупція і хабарництво. Більш того, електронні гроші не вимагають паперових носіїв, що дозволяє значно економити на випуску банкнот. Окремо варто згадати проблему фальшивих грошей, таке явище просто зникне, що також призведе до зменшення збитків у банківській сфері.

Глава НБУ Яків Смолій заявив, що зараз розглядається механізм, який дозволить українцям розпоряджатися своїм банківським рахункам без карт. У такому випадком фінансовим установам доведеться інвестувати в інфраструктуру, яка дозволить проводити подібні платежі.

"Існують європейські директиви, що говорять, що клієнт може сам вказати банку, яким сервісам він хоче надати доступ до свого рахунку. Без карток. Ми зараз над впровадженням цих технологій працюємо, вже виробили концепцію ", - зазначив Смолій.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн