За 4 місяці 2019 року держбанки видали 430 мільйонів гривень за програмою теплих кредитів
01.05.2019
Державною програмою фінансування теплих кредитів на 2019 рік передбачено 400 мільйонів гривень. За перші 4 місяці вже видано близько 430 мільйонів гривень. За видачу кредитів за держпрограмою відповідають 3 банки: Ощадбанк, Укргазбанк, і ПриватБанк. За минулий тиждень було видано 80 млн. гривень:
- 56 мільйонів гривень на утеплення приватного житла;
- 23 мільйони гривень отримали ОСББ;
- 2,5 мільйона гривень пішло на покупку і установку твердопаливних котлів.
За 4 роки існування програми фінансування теплих кредитів, в ній взяли участь близько 525 сімей. За програмою було освоєно майже 7 мільярдів гривень. За даними агентства з енергоефективності та енергозбереження України вдалося заощадити близько 280 мільйонів кубометрів газу щорічно.
В даний час механізм програми компенсації теплих кредитів дозволяє отримати відшкодування в наступних випадках:
- 20% суми кредиту (але не більше 12 тис. гривень) для громадян при заміні газових котлів;
- 35% суми кредиту (але не більше 14 тис. гривень) - на енергоефективне обладнання і матеріали для фізичних осіб;
- 40% суми кредиту (але не більше 14 тис. гривень в розрахунку на одну квартиру) - на енергоефективне обладнання і матеріали для ОСББ і житлово-будівельних кооперативів.
При цьому громадянам, які отримують субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, компенсується 70% суми кредиту.
Щоб скористатися програмою компенсації, необхідно зробити наступне:
- Особа або ОСББ приймає рішення про впровадження енергоефективних заходів, звертається до уповноваженого банку і надає необхідний пакет документів для отримання кредиту на придбання енергоефективного обладнання або матеріалів (перелік документів визначається банком).
- Отримує кредитні кошти.
- Надає банку рахунки фактури, акти виконаних робіт і так далі. Таким чином, позичальник повинен підтвердити цільове використання кредитних коштів.
Якщо позичальник - субсідіант, то обов'язковим є подання копій документів (повідомлень або довідок і т. Д), що підтверджують призначення фізичній особі субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
- Банк щомісяця формує і подає в Держенергоефективності реєстри позичальників, які мають право на отримання відшкодування.
- Протягом 5 днів Держенергоефективності перераховує відповідні кошти на банківські рахунки для їх подальшого перерахування позичальникам.
Процес відшкодування займає до 2 місяців.
Грошові кошти для фізосіб виділяються на два основних напрямки: покупку котлів опалення та витратні матеріали на саму модернізацію.
Для об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) грошові кошти виділяються на значно більш широкі можливості, практично без обмежень. Кредит може бути спрямований не тільки на покупку опалювального обладнання, але і для комплексного енергоутепленія будинку. Варто відзначити, що позичальники за програмою теплого кредитування є найбільш дисциплінованими, серед всіх типів кредитних програм загального кредитного портфеля. На даний момент частка прострочених платежів по теплих кредитами фізосіб становить всього 0,4%, кредити по ОСББ практично не мають прострочень по платежах.