Знакові події 2018 року для України
06.01.2019
Минулий 2018 рік був для України дуже непростим, як з економічної, так і політичної сторони. Але, не дивлячись на безліч складнощів, країна вистояла, а в деяких аспектах, навіть змогла показати гідні результати.
Гранди світового політичного впливу, такі, наприклад, як, Міжнародний валютний фонд відзначив успіх проведених Україною реформ: «українські влади успішно відновили макроекономічну стабільність і зростання за підтримки міжнародного співтовариства. Розсудлива фіскальна та грошово-кредитна політика та гнучкий режим обмінного курсу допомогли скоротити дефіцит бюджету і поточного рахунку. Запаси були частково відновлені, а довіра покращилась » Загалом, це стало причиною відновлення співпраці і запуску нової програми фінансування stand by.
Україна добилася продовження програми кредитування STAND BY
Попередню співпрацю з МВФ було перервано в 2017 році, однією з причин став зрив проведених в Україні реформ. Відновлення відносин в 2018 економічні експерти вважають найбільш значущим досягненням року. 18 грудня виконавча рада МВФ схвалила старт програми розширеного співробітництва, і виділення фінансування в розмірі 3,9 мільярдів доларів.
Перший кредит Україна отримала відразу ж після підписання меморандуму про співпрацю. Сума траншу склала 1,3 мільярда доларів. У меморандумі були представлені основні зобов'язання, які взяла на себе держава, під виглядом гарантій отримання фінансування.
Варто відзначити, що співпраця з МВФ не єдине джерело залучення позикових коштів. Гроші від МВФ дозволять наповнити резерви і підвищити макроекономічний рейтинг країни на міжнародному рівні. У свою чергу це дозволить Україні отримати інші запозичення, в тому числі від Євросоюзу, Світового банку, отримати гарантії США під ринкові позики, та й дешевше розміщувати єврооблігації. Отримання багатостраждального кредиту в середньостроковій перспективі призведе, ймовірно, до зростання рейтингів країни. Для схвалення цього кредиту державі довелося вжити цілий ряд кроків, причому, не тільки в економічній сфері. Це і своєчасне прийняття збалансованого бюджету на наступний рік, і збільшення тарифів на житлово-комунальні послуги для населення, і прийняття антикорупційного законодавства.
НБУ успішно реформував банківський сектор
Вперше з 2013 року банківський сектор України показав позитивну динаміку і закінчив 2018 рік з прибутком. Вдалося прибрати проблемні банки, провести рефінансування і націоналізацію деяких діючих банків. Завдяки діям НБУ вдалося привести капіталізацію і основні параметри банків до європейських стандартів.
Одою з невдач НБУ можна вважати невирішену проблему найбільшого банку ПриватБанк з його 23 мільярдами збитків. Водночас інші банки показали найкращий показник зростання прибутку за 2018 рік - за 11 місяців 2018 року вдалось отримати сумарний прибуток 20 мільярдів гривень.
Що не вдалося реалізувати в минулому 2018 році
Однією з найбільших невдач став повний провал програми приватизації. Повністю не вирішена проблема збиткових державних підприємств, які як якір тягнуть за собою хвіст проблем. У планах на 2018 рік був закладений проект масштабної приватизації, який повинен був принести в бюджет багатомільярдний прибуток. На жаль, цього не сталося. Оцінка приватизації в цифрах: планово закладено отримати в ході приватизації 22,5 млрд гривень. В реальності вдалося отримати 350 мільйонів гривень від продажу 250 підприємств з державної форми володіння до приватної.
Рівень інфляції не вдалося утримати в прогнозованому каналі
Третім за важливістю провалом 2018 року є зростання інфляції, яке перевищіло всі прогнозовані пороги. У 2017 році планувалося утримати інфляцію на рівні 7,3%, але по ходу подій НБУ довелося двічі вносити зміни в гіршу сторону. На початку року корегували рівень до 8,9%, потім, восени ще раз, до позначки 10,4%. І можливо, що остаточні цифри за рівнем інфляції зміняться ще раз, по ходу остаточного аналізу минулого року. Про це стане відомо вже в січні 2019 року.